Sada je: ned tra 28, 2024 3:31 am.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 10 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nizozemska
PostPostano: ned sij 11, 2009 5:22 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned vel 25, 2007 9:16 am
Postovi: 1702
Vozi: V-iše ništa40
Lokacija: Zagreb
Evo, baš se vratio sa dvotjednog putovanja i pošto sam još pod dojmovima da malo podijelim to sa Vama.
Imam more slika, i pokušao sam odabrati neke zanimljive, ako nekog zanima.

ZA početak jedna prava vjetrenjača iz 17. stoljeća, ako se ne varam, u malom gradu Hardewijk-u. Ta vjetrenjača je izvorno bila u nekom drugom gradu i dva puta je seljena iz mjesta u mjesto, zadnji put 1998. na sadašnje mjesto.
slika



Ovo je u Den Haagu, kao neki muzej, Madurodam, gdje su izložene makete gotovo svih važnijih znamenitosti Nizozemske. Nešto prekrasno, ulaz je 20-tak €, ali se isplati vidjeti. Sve je napravljeno jako detaljno, kao da je pravo, a sva vegetacija na slikama je prava.
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Ima još puno toga, ali nema smisla da sve slike stavljam, uglavnom fenomenalno.

_________________
Nike patike


Vrh
   
PostPostano: ned sij 11, 2009 5:29 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned vel 25, 2007 9:16 am
Postovi: 1702
Vozi: V-iše ništa40
Lokacija: Zagreb
Par slika iz lijepog Utrechta.

Klasika, kanali, bicikli i stare kuće
slika

Ovo je jedna od mnogih krivih kuća kojih ima u svim gradovima.
slika

Ovo je jedna od glavnih znamenitosti Utrechta, toranj Dom.
slika

Jedna zanimljiva fasada sa još zanimljivijim natpisom.
slika

_________________
Nike patike


Vrh
   
PostPostano: ned sij 11, 2009 5:40 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned vel 25, 2007 9:16 am
Postovi: 1702
Vozi: V-iše ništa40
Lokacija: Zagreb
Evo prijestolnica Nizozemske, prekrasna kombinacija starog i novog.

Ovo je atrij zgrade parlamenta.
slika
slika

Kip osnivača Nizozemske države, Willem I Van Oranje. Oranje je inače prezime kraljevske obitelji i sadašnje kraljice Beatrix, kao i riječ za narančastu boju, simbol Nizozemske.
slika

Stari i novi krovovi u središtu grada.
slika

Jedna "umjetnička", galeb na odrazu zgrade parlamenta u zaleđenom jezeru.
slika

Jedna zanimljiva nagradna igra. Tko pogodi točno vrijeme kad će ključevi ispasti iz ledene makete Porsche-a, dobiva Cayman-a.
slika

_________________
Nike patike


Vrh
   
PostPostano: ned sij 11, 2009 6:02 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned vel 25, 2007 9:16 am
Postovi: 1702
Vozi: V-iše ništa40
Lokacija: Zagreb
Ked već neće Amadeus Dražen :wink: , moram ja malo o Rotterdamu. Neka me ispravi ako nešto krivo kažem.
Inače poznat kao najveća evropska luka (puuno je veća od samog grada), Rotterdam je totalno sravnjen sa zemljom bombardiranjima u II svjetskom ratu, tako da nema neke stare građevine. Uglavnom su to moderne poslovne i ostale zgrade, a nešto starih što se može vidjeti je obnovljeno.

slika
slika

Ovo je, ajmo reć, jedna od glavnih atrakcija u gradu, toranj Euromas, sagrađen 1965. visok 185 m. Ulaz košta 8 €, a prvi lift vodi do restorana i vidikovca na 112 m. Onda se drugim liftom ide još možda dva kata i dolazi se do kabine koja se penje na visinu od 185 m i pri tom se okreće oko ovog tankog stupa. Ajmo probat.
slika

Ovako se vide auti sa 112m, a vjetar nas je skoro otpuhao.
slika

Pogled na prekrasan Rasmusov most. Zaboravio sam tko je Rasmus, a rijeka ispod mosta je mislim Rott. Inače riječ DAM znači brana.
slika

Pogled na luku kojoj se ne vidi kraj, nešto ogromno.
slika

Zgrada policije sa patrolnim čamcima.
slika

moja zabrinuta faca kad je kabina krenula u visine. Nije baš ugodno, ali treba doživjeti.
slika

_________________
Nike patike


Vrh
   
PostPostano: ned sij 11, 2009 6:31 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned vel 25, 2007 9:16 am
Postovi: 1702
Vozi: V-iše ništa40
Lokacija: Zagreb
Naj poznatiji nizozemski grad, za koji mnogi misle da je glavni, nešto totalno drugačije od ostatka zemlje. Grad sloboda, umjetnosti, dijamanata, legalne prostitucije i lakih droga, grad sa preko 1000 mostova. Istovremeno i prekrasan, ali i jako prljav. Teško je vidjeti pravog nizozemca u Amsterdamu, možeš čuti sve svjetske jezike i vidjeti sve rase. Grad koji ne spava. Bio sam tamo desetak puta, u razna doba godine i dana i uvijek je živ. kažu da ima prihod od turizma kao cijela jadranska obala. Definitivno preporuka za vidjeti i doživjeti.

Obavezna vožnja turističkim brodom po kanalima. Košta 8,5 € i traje oko sat vremena, a obiđe se cijeli grad i luka.
slika
slika

Ovo je tzv. "6 mostova".
slika

Stari jedrenjak u luci.
slika
slika

Središnji gradski trg Dam. Tu se nalazi i poznati muzej voštanih figura Madamme Toussard (valjda sam dobro napisao).
slika

Ovo je muzej umjetnosti Rijksmuseum. Iako nisam baš lud za umjetninama, bio sam oduševljen. Ulaz je 12 €, i isplati se vidjeti. Muzej obiluje umjetničkim djelima iz 17. stoljeća, uglavnom slikama, a ima i srebrenine, skulptura i starog oružja. Glavna faca je Rembrant, a njegova slika "Noćna straža" dimenzija cca 4x5m je nešto što ostavlja bez daha i tutleke za umjetnost poput mene. Likovi u prirodnoj veličini samo što ne izađu iz slike, stvarno nešto savršeno.
slika


I naravno, Arena Amsterdam, stadion Ajax-a. Stvarno izgleda grandiozno, ispod njega prolazi auto cesta, ima par etaža parkinga (jedva nađeš svoj auto), uredke prostore i onda tek na, mislim, petom ili šestom katu teren sa pokretnim krovom. Vau. Pored njega je mnoštvo poslovnih zgrada, željezničko - podzemno željeznička stanica i Heineken music hall, koncertna dvorana i multipleks kino.
Inače grad potiče parkiranje van centra grada, jer je promet koma, tako da nešto i subvencioniraju. Mi smo platili parkiranje za skoro cijeli dan i 4 povratne karte za metro do centra (ima cca 8-9 stanica) samo 6 €.
slika

_________________
Nike patike


Vrh
   
 Naslov: Re: Nizozemska
PostPostano: ned sij 11, 2009 6:36 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned vel 25, 2007 9:16 am
Postovi: 1702
Vozi: V-iše ništa40
Lokacija: Zagreb
Skoro zaboravih Rembrantov trg, prekrasan je. Tu se nalazi i jedna od najpoznatijih diskoteka u NL, Escape, gdje gostuju glavni DJ-i i stala ekipa.

slika

To je to. Možda Vam se čini da sam pretjerao, ali trebalo je puno truda da se odabere mali dio slika, da se smanje i postave.
Hvala na pažnji :wink: :D i TOT ZIENS.

_________________
Nike patike


Vrh
   
 Naslov: Re: Nizozemska
PostPostano: pon sij 12, 2009 12:21 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned ožu 18, 2007 8:58 pm
Postovi: 1793
Vozi: V40 1.9 DI
Lokacija: Strmec,Sv.Nedelja
Slike su super,a o pretjerivanju se da razglabat.......ako trebaš mentora u vezi slika znaš kome se trebaš obratit :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
S budalama se ne isplati svađati, jer prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku sa iskustvom!


Iznajmljujem razglas,rasvijetu,pozornicu,krov i ostalu prateću opremu za razne evente
http://www.alibi-sound.com


Vrh
   
 Naslov: Re: Nizozemska
PostPostano: uto sij 13, 2009 2:20 pm 
Offline
..
..
Avatar

Pridružen/a: pet ruj 14, 2007 11:51 am
Postovi: 270
Vozi: S60 1.6 DRIVe
Lokacija: Čakovec
Jesi skužio kak baš nemaju zavjesa na prozorima?
Ono, prolazimo mi ulicom i vidiš lika kak sjedi u fotelji i gleda telku a ženica nekaj prca po kuhinji. :think:

I kuće imaju na vrhu neku gredu sa koloturom na njoj. Skoro svaka kuća u Amsterdamu to ima.
Valjda namještaj s tim šibaju kroz prozor pa unutra. Neznam za kaj drugi bi bilo.

Nisi bio u Van Gogh Muzeju?


Vrh
   
 Naslov: Re: Nizozemska
PostPostano: uto sij 13, 2009 10:23 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned vel 25, 2007 9:16 am
Postovi: 1702
Vozi: V-iše ništa40
Lokacija: Zagreb
Citat:
Jesi skužio kak baš nemaju zavjesa na prozorima?
Ono, prolazimo mi ulicom i vidiš lika kak sjedi u fotelji i gleda telku a ženica nekaj prca po kuhinji. :think:

I kuće imaju na vrhu neku gredu sa koloturom na njoj. Skoro svaka kuća u Amsterdamu to ima.
Valjda namještaj s tim šibaju kroz prozor pa unutra. Neznam za kaj drugi bi bilo.

Nisi bio u Van Gogh Muzeju?
Nisam bio u tom muzeju, bilo je dosta toga za obići.
Što se tiče zavjesa, ja sam se prvi put tako prosrao da su mi se smijali pola sata. Kada sam prvi put bio tamo, velim ja burazu da kako to malo mjesto ima tako puno dućana. Kakvih dućana, pita buraz? Pa rekoh, vidi koliko izloga ima! Konju, nisu to izlozi, nego prozori! Samo kod njih ti rijetko tko bulji u kuću. Navodno su nekada davno plaćali porez na veličinu prozora, pa kad je to ukinuto su počeli raditi ogromne prozore, iz revolta. Ja mislim da je to i iz čisto praktičnog razloga, jer su zimi jako kratki dani, a inače imaju jako puno oblačnih dana i trbaju im veliki prozori radi svjetla.
Konzole sa kukama jesu za unošenje namještaja, jer su stare tradicionalne kuće jako uske i imaju jako uska stubišta, tako da je to jedini način transporta.

_________________
Nike patike


Vrh
   
 Naslov: Re: Nizozemska
PostPostano: sri sij 14, 2009 11:55 am 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: pon lip 16, 2008 12:22 pm
Postovi: 1358
Vozi: V90 1997. opet i još uvijek
Lokacija: rotterdam
ma sve si super napisal..tolko toga si vidio a tolko toga jos ima..i meni je madurodam presuper..
jedino rijeka se zove Mass a ne rott..sve ostalo 5+..
trebal si otic u mozej vostanih figura u amsterdamu..kosta 17.50 ojra al isplati se..
ma kaj sad ja serem..nisi trebal jel ak bi sad nabrajal kam si sve trebal otic 3 mjeseca ti ne bi bilo dosta..
al za drugi put..odi u kinderdijk, pa u muiderslot(ne znam kak se tocno pise)..pa u masstricht..i na polja tulipana(ak si u pravo vrijeme tam)..ma cuda za vidit..

_________________
Nosonja...964...2.5...170KS...1995...šalto sam...
Crni đek...V90...3.0...204KS...1997... šalto sam...
Kumpić ...V90...3.0...180KS...1997...šaltam ja...


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 10 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan