Sada je: sub svi 04, 2024 7:35 pm.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 11 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Autoakustika
PostPostano: ned svi 06, 2007 10:19 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 5:06 pm
Postovi: 5017
Lokacija: Karlovac
Da nastavimo ovdje temu o autoakustici.

@ tcode: mislim da se slazemo oko jedne stvari, a to je da se ne isplati ulagat prevelike novce u autoakustiku. S obzirom da si bio dosta na toj sceni, vjerujem da znas Darija Varata. Slusao sam nedavno njegov sustav i tu stvarno nema govora o losem zvuku. Naravno, to nije (niti bi ikad mogao bit) zvuk kakav se moze doma postic sa mozda i napol nizom cijenom, ali se ne slazem sa tvrdnjom da u autu ne postoji hifi. Isto se neki operni pjevac moze rec da ne postoji ni kucni hifi jer se u sobi nikad nece moc reproducirat ugodjaj iz koncertne sale. Sve su to kompromisi...

Da se vratim malo na pocetak, smatram da se za neke normalne novce moze dobiti jako puno zvuka u bilo kojem autu. Originalni subwoofer za V40 (20ka, ~100ak W RMS) kosta koliko i nekakav aftermarket SQ amp + sub u kutiji (DLS, Helix, Hertz...) + kablovi + ugradnja. To su 2 razlicita svijeta. Isto tako originalni Volvov HU sa CDom za S40 kosta koliko i jedan od jacih modela Alpine-a ili Clarion-a. Ja sam jos pred par godina ostao sokiran koliko se zvuk popravio u S40ki samo sto sam originalne zvucnike zamijenio sa Helixovim (a tada su kostali nekakvih 500ak kn).

_________________
Volvo S40 1.8, wine red, 1996.; 2000. - 2006.
Volvo 850 T5R, yellow, 1995.; 2006. - 2008.
Volvo 850R estate, red, MANUAL!!, 1996.; 2008. - 2012.
Volvo S80 T6, 2002.; 2009. - 2012.
Volvo V70 2.4 20v 2001.; 2012. - 2013.
Volvo S80 2.5d, 1999.; 2012. - ...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned svi 06, 2007 11:03 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned ožu 18, 2007 8:58 pm
Postovi: 1793
Vozi: V40 1.9 DI
Lokacija: Strmec,Sv.Nedelja
I ja se slazem sa Vjeranom,u autu se moze bes problema ugraditi Hi-Fi.Kao sto ste mnogi vidli i culi ja u svom imam BOSE ozvucenje koje je deklarirano kao Hi class kucnog Hi-FI-a.Stoga sam se odlucio eksperimentirati sa zvucnicima a dobio sam cak i vise nego sto sam ocekivao.Samo mi treba neko malo pojacalo da mogu tjerati prednje jer BOSE je malo pre jak da ga tjeram samo sa radiom (VJERAN CUT CEMO SE ZA POJACALO)

Stoga; sa malo novca i truda moze se dobiti jako dobar sound :lol:


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned svi 06, 2007 1:33 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 5:06 pm
Postovi: 5017
Lokacija: Karlovac
Neno, moram priznat da je tvoj eksperiment pomalo ekstravagantan. Prvo, ugradio si zvucnike od sustava za kucno kina (hi class ili ne, tu se da diskutirat) u auto, a drugo radi se o sustavu vrijednom ~18000kn (tako si rekao, sta ne?). Car audio zvucnici su napravljeni bas da bi svirali u tom specificnom prostoru kakav je auto, dok su "kucni" zvucnici radjeni sa skroz drugim ciljevima. Rezultat spajanja ta 2 svijeta je upitan. Ja ne kazem da je tvoj sustav za u smece, da ne bi bilo zabune. Ali mislim da bi "iscjedio vise zvuka" da si prodao taj sustav i za te novce kupio komponente bas iz asortimana autoakustike. No ono sto je bitno, napravio si to za sebe i glavno je da si zadovoljan sa rezultatom. Izvadi radio i pogledaj kakav imas konektor za spajanje ampa, pa javi.

_________________
Volvo S40 1.8, wine red, 1996.; 2000. - 2006.
Volvo 850 T5R, yellow, 1995.; 2006. - 2008.
Volvo 850R estate, red, MANUAL!!, 1996.; 2008. - 2012.
Volvo S80 T6, 2002.; 2009. - 2012.
Volvo V70 2.4 20v 2001.; 2012. - 2013.
Volvo S80 2.5d, 1999.; 2012. - ...


Vrh
   
PostPostano: ned svi 06, 2007 2:33 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sri sij 31, 2007 12:06 pm
Postovi: 5723
Vozi: Nissan 350z
Lokacija: Zagreb
Citat:
Da nastavimo ovdje temu o autoakustici.

@ tcode: mislim da se slazemo oko jedne stvari, a to je da se ne isplati ulagat prevelike novce u autoakustiku. S obzirom da si bio dosta na toj sceni, vjerujem da znas Darija Varata. Slusao sam nedavno njegov sustav i tu stvarno nema govora o losem zvuku. Naravno, to nije (niti bi ikad mogao bit) zvuk kakav se moze doma postic sa mozda i napol nizom cijenom, ali se ne slazem sa tvrdnjom da u autu ne postoji hifi. Isto se neki operni pjevac moze rec da ne postoji ni kucni hifi jer se u sobi nikad nece moc reproducirat ugodjaj iz koncertne sale. Sve su to kompromisi...

Da se vratim malo na pocetak, smatram da se za neke normalne novce moze dobiti jako puno zvuka u bilo kojem autu. Originalni subwoofer za V40 (20ka, ~100ak W RMS) kosta koliko i nekakav aftermarket SQ amp + sub u kutiji (DLS, Helix, Hertz...) + kablovi + ugradnja. To su 2 razlicita svijeta. Isto tako originalni Volvov HU sa CDom za S40 kosta koliko i jedan od jacih modela Alpine-a ili Clarion-a. Ja sam jos pred par godina ostao sokiran koliko se zvuk popravio u S40ki samo sto sam originalne zvucnike zamijenio sa Helixovim (a tada su kostali nekakvih 500ak kn).
Nisam, a niti tvrdim, da se ne može složiti nešto slušljivo u autu, čak i za male novce. Štoviše, pobornik sam minimalizma što se tiče broja drivera u autu, jer za akustičnu karakteristku automobilskog prostora vrijedi pravilo "manje je više". Kod kuće se itekao može reproducirati ugođaj iz koncertne sale, no nažalost, takva soba nerijetko bude nekoliko redova veličine skuplja od cijelog sustava koji se sluša.
Što se tiče automobilskog prostora, malo je reći da se radi o kompromisu, pogodovo ako grovorimo o slušanju glazbe u vožnji, sa svom silinom interferencija buke kotača, ceste, motora, auspuha, opstrujavanja zraka. Nemojte se ljutiti kad vam tvrdim da ne postoji HiFi u automobilu, jer doista je tako, barem sa fizikalnim zakonitostina prijenosa zvuka kakve ih danas imamo i poznajemo. Druga je stvar što su nekome reference kućna Sony all in one mini linija i sl., pa kada sjedne u automobil sa 4x 30cm sub-ovima i titanskim tweeterima koji pršte u toj mjeri da su šišmiši izumrli u par susjednih kvartova, ostane impresioniran jer mu je pomak kose uslijed tlaka par cm naprijed-nazad. Nemojte da vas ja obeshrabrim, slažite sustave ako vas to veseli, mene je isto tako nekada, na koncu, nemamo svi iste kriterije, možda netko od vas nađe sustav s kojim će ostati dugo vremena sretan i zadovoljan.

_________________
"Svi imaju pravo na mišljenje i svi ga imaju pravo izreći, ali ako iznosite mišljenje o temi o kojoj pojma nemate, onda dozvolite i drugima, koji o tome nešto znaju da vam kažu da ste budala."


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned svi 06, 2007 3:37 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 5:06 pm
Postovi: 5017
Lokacija: Karlovac
Slazem se, u cijelu pricu treba uracunat jos dosta faktora (buka motora, koncentriranost na voznju i jos bezbroj drugih stvari). Svjestan sam svih ogranicenja i zato smatram da se ne isplati ulagati prevelike novce u cijelu pricu. Slazem se sa tvrdnjom manje je vise, i sam sam isao iskljucivo na prednje sisteme + sub (straznji zvucnici su serijala, spojeni na HU i prilicno stisani te sluze iskljucivo kao nekakva nadopuna). E sad, sta je u cijeloj toj prici hifi.... Koliko je on subjektivan, a koliko objektivan. I kako klasificirat entry-level hifi kod kucnih sustava? Nekom je osnovni Rotel + Mission ozbiljan hifi, drugom je rijec o djecjim igrackama... Zeznuta stvar taj hifi :lol:

_________________
Volvo S40 1.8, wine red, 1996.; 2000. - 2006.
Volvo 850 T5R, yellow, 1995.; 2006. - 2008.
Volvo 850R estate, red, MANUAL!!, 1996.; 2008. - 2012.
Volvo S80 T6, 2002.; 2009. - 2012.
Volvo V70 2.4 20v 2001.; 2012. - 2013.
Volvo S80 2.5d, 1999.; 2012. - ...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned svi 06, 2007 3:41 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sri sij 31, 2007 12:06 pm
Postovi: 5723
Vozi: Nissan 350z
Lokacija: Zagreb
Hi Fi vrlo brzo postane Sci Fi :D

_________________
"Svi imaju pravo na mišljenje i svi ga imaju pravo izreći, ali ako iznosite mišljenje o temi o kojoj pojma nemate, onda dozvolite i drugima, koji o tome nešto znaju da vam kažu da ste budala."


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned svi 06, 2007 11:13 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned ožu 18, 2007 8:58 pm
Postovi: 1793
Vozi: V40 1.9 DI
Lokacija: Strmec,Sv.Nedelja
Citat:
Neno, moram priznat da je tvoj eksperiment pomalo ekstravagantan. Prvo, ugradio si zvucnike od sustava za kucno kina (hi class ili ne, tu se da diskutirat) u auto, a drugo radi se o sustavu vrijednom ~18000kn (tako si rekao, sta ne?). Car audio zvucnici su napravljeni bas da bi svirali u tom specificnom prostoru kakav je auto, dok su "kucni" zvucnici radjeni sa skroz drugim ciljevima. Rezultat spajanja ta 2 svijeta je upitan. Ja ne kazem da je tvoj sustav za u smece, da ne bi bilo zabune. Ali mislim da bi "iscjedio vise zvuka" da si prodao taj sustav i za te novce kupio komponente bas iz asortimana autoakustike. No ono sto je bitno, napravio si to za sebe i glavno je da si zadovoljan sa rezultatom. Izvadi radio i pogledaj kakav imas konektor za spajanje ampa, pa javi.


Cuj imao sam ih doma, zanimalo me samo dali ce to raditi u autu,naravno uspjelo je i ja sam zadovoljan.A i pase mi to sto je bas malih dimenzija jer onda nesto i imam od gepeka.
Cijena novog kompleta je bila sa popustom cca;18000 kn,a ja sad nebi mogao dobiti niti 5000 kuna.Ali hvala bogu isplatio mi se je od kolicine gaza tako da sad mi nije zao sto sam dao tolike novce za to.Kada sam to kupovao nisam imao obitelj i zivio sam samo za muziku i svirke po klubovima a kada sam se ozenio sve je to moralo nestati :cry:

A sto se tice radija imam 2 x chinc izlaza za pojacala i euro conector sa 4 para zvucnika pa sad ti kombiniraj dali se sto da napravit


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned svi 06, 2007 11:23 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 5:06 pm
Postovi: 5017
Lokacija: Karlovac
Citat:
A sto se tice radija imam 2 x chinc izlaza za pojacala i euro conector sa 4 para zvucnika pa sad ti kombiniraj dali se sto da napravit
Joj da, kod tebe je aftermarket HU u autu. Znam da na volvospeed forumu ima tutoriala kako napravit konektor za spojit aftermarket HU na originalni amp...

_________________
Volvo S40 1.8, wine red, 1996.; 2000. - 2006.
Volvo 850 T5R, yellow, 1995.; 2006. - 2008.
Volvo 850R estate, red, MANUAL!!, 1996.; 2008. - 2012.
Volvo S80 T6, 2002.; 2009. - 2012.
Volvo V70 2.4 20v 2001.; 2012. - 2013.
Volvo S80 2.5d, 1999.; 2012. - ...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned svi 06, 2007 11:46 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sri sij 31, 2007 1:39 pm
Postovi: 732
Vozi: Volvo 850 2.0 GLT
Lokacija: Karlovac
Bas si zamisljam!
Recimo Vjeran i Alan puste mjuzu, a one plavuse(iz druge teme) plesu oko auta sa oslikanim logom kluba na sebi, "negdje".
Naravno da na sebi imaju samo logo kluba - sto manji, naravno!

Sta kazete na taj HiFi?
Mislim da bih sa takvim prizorom pobjedio bilo gdje, na bilo kakvom natjecanju, jer aute i mjuzu nebi nitko ni gledao ni slusao!

_________________
Ron@ld

850 GLT 2.0 T(urbo)5


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon svi 07, 2007 7:53 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 8:20 pm
Postovi: 1688
Vozi: S60 2.5T summum 2005
Lokacija: Zapresic, okolica
Citat:
Bas si zamisljam!
Recimo Vjeran i Alan puste mjuzu, a one plavuse(iz druge teme) plesu oko auta sa oslikanim logom kluba na sebi, "negdje".
Naravno da na sebi imaju samo logo kluba - sto manji, naravno!

Sta kazete na taj HiFi?
Mislim da bih sa takvim prizorom pobjedio bilo gdje, na bilo kakvom natjecanju, jer aute i mjuzu nebi nitko ni gledao ni slusao!
Mozem ja pripomoci Pezo mjuzom? :D


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon svi 07, 2007 8:54 am 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 5:16 pm
Postovi: 4712
Citat:
Bas si zamisljam!
Recimo Vjeran i Alan puste mjuzu, a one plavuse(iz druge teme) plesu oko auta sa oslikanim logom kluba na sebi, "negdje".
Naravno da na sebi imaju samo logo kluba - sto manji, naravno!

Sta kazete na taj HiFi?
Mislim da bih sa takvim prizorom pobjedio bilo gdje, na bilo kakvom natjecanju, jer aute i mjuzu nebi nitko ni gledao ni slusao!
Ja sam isto zagovornik takvog HI-Fi-a !!!

_________________
Kad već mora biti onda nek bude Volvo


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 11 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan