Sada je: sub tra 27, 2024 3:17 pm.

Vremenska zona: UTC+02:00


Pravila foruma


OTVARANJE NOVIH TEMA- molimo vas da prilikom otvaranja novih tema u naslovu koristite slijedeće: tip motora,godište, kratak opis problema ( Npr. 850 2.4, 96g, čudan zvuk motora )



Započni novu temu  Odgovori  [ 43 posta ]  Stranica Prethodna 1 2 3
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub lip 16, 2007 9:58 pm 
Offline
..
..

Pridružen/a: čet svi 31, 2007 8:32 pm
Postovi: 482
Lokacija: Zagreb
Citat:
je kužimi , za par dana naručujem turbinu , centralu , injektore , ac pumpu.
to stoji što govoriš al ne zaboravi da se auto neče stalno voziti na gornjoj granici nije za utrke (velika stavka,nije kao prije 10 god kada si mogao voziti jer je bilo 10 auta na cesti...)) za ono kad zatreba... a i ima 250 000 to nije puno , zdrav je.
a ako baš rikne onda ... neznam treba razmisliti.
a za tu malu turbinu čitao sam neki dan i to navodno stoji,nije bilo ljepih riječi za njih,definitivno su male te 15g... al moram reč da pronači pravu puhalicu je velika pizd...

moram priznati da mi nije baš jasno što si htio reći time da naručuješ centralinu.... Zašto? Neku aftermarket ili serijala ECU? Ako je serijala, nije mi jasno što će ti?!

_________________
V70 T5 ph2
Cover me, I'm changing lanes...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned lip 17, 2007 1:11 am 
Offline
.
.
Avatar

Pridružen/a: pet svi 11, 2007 11:34 pm
Postovi: 164
Vozi: 850 T5
Lokacija: pula
remapirana

_________________
850 T5 2300cc 95' no turbo no fun


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned lip 17, 2007 10:05 am 
Offline
..
..

Pridružen/a: čet svi 31, 2007 8:32 pm
Postovi: 482
Lokacija: Zagreb
pa što samo ne remapiraš svoju? ne vidim poantu kupovanja nove centraline. jel' znaš koliko će te cca to sve koštati? Naručuješ rabljeno ili novo sve?
Pitam jer je i meni vrijeme nabavke turbine.

_________________
V70 T5 ph2
Cover me, I'm changing lanes...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned lip 17, 2007 10:16 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 5:06 pm
Postovi: 5017
Lokacija: Karlovac
A da se u klubu organizira kakav GB turbina? :lol:

_________________
Volvo S40 1.8, wine red, 1996.; 2000. - 2006.
Volvo 850 T5R, yellow, 1995.; 2006. - 2008.
Volvo 850R estate, red, MANUAL!!, 1996.; 2008. - 2012.
Volvo S80 T6, 2002.; 2009. - 2012.
Volvo V70 2.4 20v 2001.; 2012. - 2013.
Volvo S80 2.5d, 1999.; 2012. - ...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned lip 17, 2007 11:09 am 
Offline
..
..

Pridružen/a: čet svi 31, 2007 8:32 pm
Postovi: 482
Lokacija: Zagreb
Citat:
A da se u klubu organizira kakav GB turbina? :lol:
Ne bi bilo loše, ali meni je lagano hića jer bih to trebao riješiti do srijede jer u srijedu moram na put. Inaće nebu dobro bilo.... :( Iskreno da idem solo nebih se uopće zabrinjavao, ali s obzirom da samnom idu i žena i sin, onda nebih riskirao.
Zadnji put mi je krepala turbina na Mazdi na povratku sa SR u RI na usponu pred Tuhobićem. Nije bio lijep prizor uopće.

_________________
V70 T5 ph2
Cover me, I'm changing lanes...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon lip 18, 2007 11:39 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sri sij 31, 2007 12:06 pm
Postovi: 5723
Vozi: Nissan 350z
Lokacija: Zagreb
Citat:
hmmm... NHF ali nije mi jasno kako backpressure može značiti povečanje tlaka nakon hot side-a turbine zbog nemogućnosti turbine da proguta plinove koji dolaze na lopatice iz ispušne grane s prednje strane. jer ako je vrući dio turbine restrikcija na ispuhu, tj. ako se nemože vrtiti brže nego se vrti, onda će konstantno filati istu količinu plinova u usis i ta ista količina plinova nemože biti manja od količine plinova u ispuhu nakon turbine zar ne? Ili sam ja nekaj krivo shvatio? A u slučaju prevelike razlike tlakova između ispuha i ispušne grane na račun ispušne grane postoji i westgate zar ne?
Backpressure bi se AFAIK javio u slučaju predimenzioniranosti turbine (a ti govoriš o poddimenzioniranosti) u odnosu na ostatak ispušnog sustava pa isti tada nemože progutati i izbaciti sve plinove što mu ih turbina nabija. Slična stvar istog imena se dešava i kada se u boost-u otpusti papučica gasa koja tada zatvori zaklopku na usisu te dolazi do naglog povečanja tlaka između turba i same usisne grane, pa blow off izjednačava te tlakove puštanjem viška u atmosferu.
Problem backpressure-a kod TD04 serije turbo punjača je posljedica razlike između veličine plinske strane kučišta i pripadajućeg radijusa kotačiča i kompresorske strane, koja je raste sa većim brojem oznake 12t, 14t ,16t, 18t, 19t. Backpressure se ne javlja nakon hot side-a turbine, nego između nje i glave motora, drugim riječima u samoj ispušnoj grani i dijela kućišta turbine koji se veže na ispušnu granu. Što se tiče WG-a, u pravu si, postoji ali on nije u funkciji smanjivanja BP-a, nego regulaciji max. pritiska koji će stvarati kompresorska strana turbo punjača!! Zašto onda proizvođač jednostavno ne ugradi turbinu sa većom plinskom stranom? Iz vrlo praktičnih razloga, običan cestovni automobil slaže se tako da ima što bolji odziv na gas, te da razvije što više snage u mid range području rada motora, a pri takvim vrtnjama motora BP problem nije izražen. Naravno, kada se mi napravimo "pametni" pa krenemo tunirati takve motore, dolazimo do ovakvih problema.

Ukoliko mi i dalje ne vjeruješ, ovo ti mogu i dokazati spajanjem manometra na ispušnu granu.

_________________
"Svi imaju pravo na mišljenje i svi ga imaju pravo izreći, ali ako iznosite mišljenje o temi o kojoj pojma nemate, onda dozvolite i drugima, koji o tome nešto znaju da vam kažu da ste budala."


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon srp 02, 2007 7:27 pm 
e sad sam popiz... :!:

tcode sada si me zagrijao da nabavim neku krepanu turbinu uhvatim tebe i da mi sve objasniš kako to radi :evil:
do prije pet minuta nisam puno razmišljao o turbinama i kako one rade ali nakon ovih vaših tekstova počinje me lagano (blago rečeno) zanimati :!:
a da tcode napravi neku skriptu o turbinama i ljepo fino jedan vikend nama to ispredaje (naravno uvodno predavanje) i onda ga mi izršetamo sa svim pitanjima :twisted:
prostor za predavanje je rješen ako koga to muči :!:

daj mi reci ili pošalji imaš kaj o turbinama (u stilu turbine za početnike) i pomogučnosti koju slikicu?
a jedan dan češ fakat nahebat jer bum si nabavali turbinicu pa češ mi sve morat objašnjavati :)


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon srp 02, 2007 8:05 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 5:06 pm
Postovi: 5017
Lokacija: Karlovac
Nuc, nabavka turbine je tek pocetak. Nije to bas samo nataknut ju sa 3 serafa... Mislim da bi ti bilo jednostavnije nabavit 2.0 T5 motor koji se ugradjivao u S80 :wink:

_________________
Volvo S40 1.8, wine red, 1996.; 2000. - 2006.
Volvo 850 T5R, yellow, 1995.; 2006. - 2008.
Volvo 850R estate, red, MANUAL!!, 1996.; 2008. - 2012.
Volvo S80 T6, 2002.; 2009. - 2012.
Volvo V70 2.4 20v 2001.; 2012. - 2013.
Volvo S80 2.5d, 1999.; 2012. - ...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon srp 02, 2007 8:06 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: ned vel 25, 2007 9:16 am
Postovi: 1702
Vozi: V-iše ništa40
Lokacija: Zagreb
Aaaa, Nuc se dokopao foruma :wink:


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon srp 02, 2007 8:08 pm 
Citat:
Nuc, nabavka turbine je tek pocetak. Nije to bas samo nataknut ju sa 3 serafa... Mislim da bi ti bilo jednostavnije nabavit 2.0 T5 motor koji se ugradjivao u S80 :wink:
nisam ja mislio napiknuti turbinu nego me sad živao zanima kak to radi :!:
čista znatiželja :!: :!: :!:


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon srp 02, 2007 8:09 pm 
Citat:
Aaaa, Nuc se dokopao foruma :wink:
ouuuuuuuuu jeeeeeeeeeeeeeeeeee :twisted:


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon srp 02, 2007 9:51 pm 
Offline
..
..

Pridružen/a: čet svi 31, 2007 8:32 pm
Postovi: 482
Lokacija: Zagreb
Citat:
Citat:
hmmm... NHF ali nije mi jasno kako backpressure može značiti povečanje tlaka nakon hot side-a turbine zbog nemogućnosti turbine da proguta plinove koji dolaze na lopatice iz ispušne grane s prednje strane. jer ako je vrući dio turbine restrikcija na ispuhu, tj. ako se nemože vrtiti brže nego se vrti, onda će konstantno filati istu količinu plinova u usis i ta ista količina plinova nemože biti manja od količine plinova u ispuhu nakon turbine zar ne? Ili sam ja nekaj krivo shvatio? A u slučaju prevelike razlike tlakova između ispuha i ispušne grane na račun ispušne grane postoji i westgate zar ne?
Backpressure bi se AFAIK javio u slučaju predimenzioniranosti turbine (a ti govoriš o poddimenzioniranosti) u odnosu na ostatak ispušnog sustava pa isti tada nemože progutati i izbaciti sve plinove što mu ih turbina nabija. Slična stvar istog imena se dešava i kada se u boost-u otpusti papučica gasa koja tada zatvori zaklopku na usisu te dolazi do naglog povečanja tlaka između turba i same usisne grane, pa blow off izjednačava te tlakove puštanjem viška u atmosferu.

Problem backpressure-a kod TD04 serije turbo punjača je posljedica razlike između veličine plinske strane kučišta i pripadajućeg radijusa kotačiča i kompresorske strane, koja je raste sa većim brojem oznake 12t, 14t ,16t, 18t, 19t. Backpressure se ne javlja nakon hot side-a turbine, nego između nje i glave motora, drugim riječima u samoj ispušnoj grani i dijela kućišta turbine koji se veže na ispušnu granu. Što se tiče WG-a, u pravu si, postoji ali on nije u funkciji smanjivanja BP-a, nego regulaciji max. pritiska koji će stvarati kompresorska strana turbo punjača!! Zašto onda proizvođač jednostavno ne ugradi turbinu sa većom plinskom stranom? Iz vrlo praktičnih razloga, običan cestovni automobil slaže se tako da ima što bolji odziv na gas, te da razvije što više snage u mid range području rada motora, a pri takvim vrtnjama motora BP problem nije izražen. Naravno, kada se mi napravimo "pametni" pa krenemo tunirati takve motore, dolazimo do ovakvih problema.

Ukoliko mi i dalje ne vjeruješ, ovo ti mogu i dokazati spajanjem manometra na ispušnu granu.
Sve ok, ali mislim da je izjava da se backpressure ne javlja nakon turbine pomalo pretjerana, jer u tome slučaju ne bi bilo potrebe za većim promjerima i protočnosti ispušnih sustava zar ne? Backpressure uzrokuje svaka restrikcija koja usporava protok plinova AFAIK.
lp

_________________
V70 T5 ph2
Cover me, I'm changing lanes...


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon srp 02, 2007 10:17 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sri sij 31, 2007 12:06 pm
Postovi: 5723
Vozi: Nissan 350z
Lokacija: Zagreb
Citat:
Citat:
Citat:
hmmm... NHF ali nije mi jasno kako backpressure može značiti povečanje tlaka nakon hot side-a turbine zbog nemogućnosti turbine da proguta plinove koji dolaze na lopatice iz ispušne grane s prednje strane. jer ako je vrući dio turbine restrikcija na ispuhu, tj. ako se nemože vrtiti brže nego se vrti, onda će konstantno filati istu količinu plinova u usis i ta ista količina plinova nemože biti manja od količine plinova u ispuhu nakon turbine zar ne? Ili sam ja nekaj krivo shvatio? A u slučaju prevelike razlike tlakova između ispuha i ispušne grane na račun ispušne grane postoji i westgate zar ne?
Backpressure bi se AFAIK javio u slučaju predimenzioniranosti turbine (a ti govoriš o poddimenzioniranosti) u odnosu na ostatak ispušnog sustava pa isti tada nemože progutati i izbaciti sve plinove što mu ih turbina nabija. Slična stvar istog imena se dešava i kada se u boost-u otpusti papučica gasa koja tada zatvori zaklopku na usisu te dolazi do naglog povečanja tlaka između turba i same usisne grane, pa blow off izjednačava te tlakove puštanjem viška u atmosferu.

Problem backpressure-a kod TD04 serije turbo punjača je posljedica razlike između veličine plinske strane kučišta i pripadajućeg radijusa kotačiča i kompresorske strane, koja je raste sa većim brojem oznake 12t, 14t ,16t, 18t, 19t. Backpressure se ne javlja nakon hot side-a turbine, nego između nje i glave motora, drugim riječima u samoj ispušnoj grani i dijela kućišta turbine koji se veže na ispušnu granu. Što se tiče WG-a, u pravu si, postoji ali on nije u funkciji smanjivanja BP-a, nego regulaciji max. pritiska koji će stvarati kompresorska strana turbo punjača!! Zašto onda proizvođač jednostavno ne ugradi turbinu sa većom plinskom stranom? Iz vrlo praktičnih razloga, običan cestovni automobil slaže se tako da ima što bolji odziv na gas, te da razvije što više snage u mid range području rada motora, a pri takvim vrtnjama motora BP problem nije izražen. Naravno, kada se mi napravimo "pametni" pa krenemo tunirati takve motore, dolazimo do ovakvih problema.

Ukoliko mi i dalje ne vjeruješ, ovo ti mogu i dokazati spajanjem manometra na ispušnu granu.
Sve ok, ali mislim da je izjava da se backpressure ne javlja nakon turbine pomalo pretjerana, jer u tome slučaju ne bi bilo potrebe za većim promjerima i protočnosti ispušnih sustava zar ne? Backpressure uzrokuje svaka restrikcija koja usporava protok plinova AFAIK.
lp
Dijelom si u pravu, kad uhvatim malo vremena objasnit ću i zašto. Kod turbo motora povećanjem protočnosti ispušnog sustava zapravo povećavamo razliku u tlakovima ispušnih plinova prije i poslije turbine, te na taj način poboljšavamo turbo spool, smanjujemo turbo rupu itd.

_________________
"Svi imaju pravo na mišljenje i svi ga imaju pravo izreći, ali ako iznosite mišljenje o temi o kojoj pojma nemate, onda dozvolite i drugima, koji o tome nešto znaju da vam kažu da ste budala."


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 43 posta ]  Stranica Prethodna 1 2 3

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan