Sada je: ned tra 28, 2024 1:33 am.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 7 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: sri lis 02, 2013 7:33 pm 
Offline
..
..
Avatar

Pridružen/a: pet kol 16, 2013 7:41 pm
Postovi: 275
Vozi: Volvo C30
Pozdrav,

S obzirom da se u Hrvatskoj zakoni mijenjaju kao šta kurva mijenja muškarce, tako se promjenio i zakon po pitanju promjene dimenzije guma i naplataka na vozilima i upisivanje istih u prometnu dozvolu.
Prije je to bilo vrlo jednostavno za napraviti jer se radilo o pregledu na STP i upisivanje u prometnu dozvolu, a sada je to moguće jedino uz nekakvu potvrdu koju izdaje Generalni zastupnik tog vozila za navedenu marku i tip vozila.
S obzirom da nigdje ne piše šta, gdje i kako to napraviti, a pročitao sam gomilu propisa na web stranici CVH, molio bi nekoga da me malo uputi u problem...

Konkretno stanje kod mene izgleda ovako...

U prometnoj dozvoli su upisane dimenzije 205/50/16
Za zimski set guma imam 195/60/15 i ljetni set bi stavio 205/45/17.
Razlika dimenzija između originalnih i ovih prvih (zimskih) je +0,6%, a između ovih drugih (ljetnih) je razlika +0,8%.

Treba li raditi atest, tehnički pregled, bilo šta drugo i mogu li uopće proći ove dimenzije koje mislim staviti?
Bilo kakav info će dobro doći...


Vrh
   
PostPostano: ned lis 06, 2013 11:37 pm 
Offline
..
..
Avatar

Pridružen/a: pet kol 16, 2013 7:41 pm
Postovi: 275
Vozi: Volvo C30
Nitko nije unosio drugu dimenziju guma i felgi u prometnu dozvolu od 01.07.2013?


Vrh
   
PostPostano: pon lis 07, 2013 8:47 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sub tra 14, 2012 3:20 pm
Postovi: 1415
Vozi: Volvo S60 2.4/125
Lokacija: Osijek
Pa, na automobil možeš staviti dimenzije kotača koje je proizvođač naveo, pogledaj na unutarnjoj strani poklopca za gorivo, tamo su navedene dimenzije. Ta dimenzija se prilikom tehničkog samo upiše u prometnu dozvolu, i to je to. Ako želiš kotače dimenzija koju proizvođač nije naveo, onda ne možeš upisati bez atesta, i to je to... Da li te to zanimalo?

Tako je barem bilo kod mene ove godine, imao sam 16" upisane u prometnu, stavio sam 17", samo me je pitao na tehničkom da li je ta dimenzija predviđena za taj automobil od strane proizvođača i upisao mi na prometnu. Nisu me tražili nikakvu potvrdu. E, sad, ne znam da li se i to promijenilo, odnosno da li je potrebno i za predviđene dimenzije tražiti potvrdu proizvođača. Najsigurnije bi bilo da se raspitaš na tehničkom, nazovi tamo ili pitaj nekoga tko tamo radi.

_________________
Kad čovjek umre, ni ne zna da je umro i nije tužan. Tužni su ljudi oko njega. Isto je i kad je čovjek glup.


Vrh
   
PostPostano: pon lis 07, 2013 10:12 pm 
Offline
Avatar

Pridružen/a: čet srp 02, 2009 12:56 pm
Postovi: 45
Vozi: S80 D5
Lokacija: Novi Zagreb
Meni su u 3 mj. upisali u prometnu 30.,32.,235/40 R18 ..u to vrijeme su na autu bile dimenzije 225/45/17 tako da mi nije jasno odakle su to izvukli, a na poklopcu se ta dimenzija nigdje ne spominje


Vrh
   
PostPostano: uto lis 08, 2013 6:46 pm 
Offline
..
..
Avatar

Pridružen/a: pet kol 16, 2013 7:41 pm
Postovi: 275
Vozi: Volvo C30
Nema ni meni ništa na poklopcu. Jedino na vratima od vozaća ima naljepnica na kojoj piše širina felgi od 5, 6,5 I 7J.
Za ove felge od 17" šta ih mislim staviti na auto imam TUV certifikat na kojemu piše da paše na moje auto sa dimenzijom guma od 205/45/17. Felge su 7J, ali navodno po novom zakonu to ništa ne vrijedi bez papira od generalnog zastupnika I računa od felgi. Odakle mi račun za felge stare 10 godina?! I to sve košta 300 kn ako sve te dozvole imaš.


Vrh
   
PostPostano: uto lis 08, 2013 8:53 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sub tra 14, 2012 3:20 pm
Postovi: 1415
Vozi: Volvo S60 2.4/125
Lokacija: Osijek
Meni na S60, na unutarnjoj strani poklopca, pišu dozvoljene dimenzije kotača (16", 17" i 18") i na koliko se pumpaju gume na kojim kotačima, u kojim uvjetim... Vjerojatno ovisi od modela do modela gdje se ta naljepnica nalazi, znam da neki automobili imaju na šasiji kad se otvore vozačeva vrata, a za neka druga mjesta ne znam...

slika

_________________
Kad čovjek umre, ni ne zna da je umro i nije tužan. Tužni su ljudi oko njega. Isto je i kad je čovjek glup.


Vrh
   
PostPostano: uto lis 08, 2013 10:26 pm 
Offline

Pridružen/a: uto ruj 24, 2013 11:53 pm
Postovi: 5
Vozi: Volvo S60 D5
Citat:
Meni na S60, na unutarnjoj strani poklopca, pišu dozvoljene dimenzije kotača (16", 17" i 18") i na koliko se pumpaju gume na kojim kotačima, u kojim uvjetim... Vjerojatno ovisi od modela do modela gdje se ta naljepnica nalazi, znam da neki automobili imaju na šasiji kad se otvore vozačeva vrata, a za neka druga mjesta ne znam...

slika
i na mom s60 ista naljepnica i isti tekst!Za sada upisane dvije dimenzije guma u knjižicu.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 7 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan