Sada je: pet tra 19, 2024 12:53 pm.

Vremenska zona: UTC+02:00


Pravila foruma


OTVARANJE NOVIH TEMA- molimo vas da prilikom otvaranja novih tema u naslovu koristite slijedeće: tip motora,godište, kratak opis problema ( Npr. XC90 D5, 05g, čudan zvuk motora )



Započni novu temu  Odgovori  [ 16 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: čet sij 21, 2021 8:37 am 
Offline

Pridružen/a: čet sij 21, 2021 7:52 am
Postovi: 6
Pozdrav svima,

imam problem s Volvom XC60 D4 2014. godište, upalila se lampica za provjeru motora i "dijagnostika" izbacuje grešku P04D9 i kaže da nešto ne valja u vezi EGR-a. (pogledajte priložete slike)

Pronašao sam razne savjete, između ostalog i ovo https://www.youtube.com/watch?v=5zz6qefBV08

Uglavnom svima koji savjetuju kako riješiti ovaj problem, ventil bude potpuno blokiran, no kod mene on nije blokiran. Skinuo sam ovaj plastični poklopac i ventil se rukom lagano može pokretati. Kad je upaljen i kad se dodaje gas, ventil uredno otvara/zatvara.

Zna li netko u čemu je problem? Može li biti nešto drugo ili ipak EGR ventil ne otvara/zatvara koliko bi trebao?

slika

slika


Vrh
   
PostPostano: čet sij 21, 2021 8:42 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: čet ruj 08, 2011 9:32 pm
Postovi: 3805
Vozi: Volvo S 40 2.4 i AT LPG i Mazda 6 2.3 GT LPG
Lokacija: Jastrebarsko-ZG
Treba volvo dijagnostika i onda ćeš 100% znat šta je, inače imaju problema s egr i hladnjakom egr-a a on bi trebao biti zamijenjen u opozivu ,a sa vidom se da i kalibrirati pa se možda otkloni greška , a auto ide normalno ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Elektrika,mehanika Ex Volvo servis Nilsson

http://www.autoklima-hrastinski.hr/" onclick="window.open(this.href);return false;"


Vrh
   
PostPostano: čet sij 21, 2021 9:04 am 
Offline

Pridružen/a: čet sij 21, 2021 7:52 am
Postovi: 6
Citat:
Treba volvo dijagnostika i onda ćeš 100% znat šta je, inače imaju problema s egr i hladnjakom egr-a a on bi trebao biti zamijenjen u opozivu ,a sa vidom se da i kalibrirati pa se možda otkloni greška , a auto ide normalno ?
Da, auto ide normalno.


Vrh
   
PostPostano: čet sij 21, 2021 9:10 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: čet ruj 08, 2011 9:32 pm
Postovi: 3805
Vozi: Volvo S 40 2.4 i AT LPG i Mazda 6 2.3 GT LPG
Lokacija: Jastrebarsko-ZG
Ni ne zacukne na tren ? Čudno


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Elektrika,mehanika Ex Volvo servis Nilsson

http://www.autoklima-hrastinski.hr/" onclick="window.open(this.href);return false;"


Vrh
   
PostPostano: čet sij 21, 2021 9:15 am 
Offline

Pridružen/a: čet sij 21, 2021 7:52 am
Postovi: 6
Citat:
Ni ne zacukne na tren ? Čudno
Ništa, sve je kao i prije nego se lampica upalila. Uredno prima gas i vuče, potrošnja goriva se nije promijenila.


Vrh
   
PostPostano: čet sij 21, 2021 8:09 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: čet srp 16, 2009 9:13 pm
Postovi: 1443
Vozi: 960 aka Plavi Grom
Lokacija: Mala buna
kak števa veli dijagnostika pa sukladno tome popravak.
sva dizel vozila imaju problem sa sagorijevanjem i čađom koja radi probleme, ja uspješno to spriječavam pojedinim aditivima koji čiste, poboljšavaju sagorijevanje, dižu cetansku i oktansku vrijednost jer ruku na srce još uvjek nam gorivo nije neke kvalitete.

_________________
850 2.0 karavankoSold
850 2.3 T-5 sedankoSold
740 2.3 Brick-RWD
940 2.0 Turbać
960 3.0 Šalta sam :-))
Martiauto2017 j.d.o.o
Automehanika-Autoplin


Vrh
   
PostPostano: čet sij 21, 2021 8:14 pm 
Offline

Pridružen/a: čet sij 21, 2021 7:52 am
Postovi: 6
Citat:
kak števa veli dijagnostika pa sukladno tome popravak.
sva dizel vozila imaju problem sa sagorijevanjem i čađom koja radi probleme, ja uspješno to spriječavam pojedinim aditivima koji čiste, poboljšavaju sagorijevanje, dižu cetansku i oktansku vrijednost jer ruku na srce još uvjek nam gorivo nije neke kvalitete.
Števa i Marty hvala vam! Marty, može samo info koje točno aditive koristite?


Vrh
   
PostPostano: čet sij 21, 2021 8:22 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: čet srp 16, 2009 9:13 pm
Postovi: 1443
Vozi: 960 aka Plavi Grom
Lokacija: Mala buna
Xado i Datacol aditivi mada datacol više koristim za plin.
Imam njihov asortiman u servisu i jako sam zadovoljan.
Btw u svoju devetku sam stavio u tankove, ulje u motoru, getribu i servo, probam prvo na svojoj koži pa onda preporučam.

_________________
850 2.0 karavankoSold
850 2.3 T-5 sedankoSold
740 2.3 Brick-RWD
940 2.0 Turbać
960 3.0 Šalta sam :-))
Martiauto2017 j.d.o.o
Automehanika-Autoplin


Vrh
   
PostPostano: pet sij 29, 2021 1:27 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: pet vel 23, 2007 1:06 pm
Postovi: 2296
Vozi: xxxxx
Lokacija: VŽ/ZG
Citat:
Treba volvo dijagnostika i onda ćeš 100% znat šta je, inače imaju problema s egr i hladnjakom egr-a a on bi trebao biti zamijenjen u opozivu ,a sa vidom se da i kalibrirati pa se možda otkloni greška , a auto ide normalno ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Štef- za EGR i Hladnjak ne postoji opoziv, lepo molim ne širiti krive informacije.

BTW EGR i EGR hladnjak se začepe zbog neadekvatnog korištenja vozila, ujedno velik utjecaj ima i vrsta ulja koja se koristi, kvaliteta goriva i vanjski utjecaji (kao što su naprimjer kratke vožnje po niskim temperaturama.)

Opoziv koji je Volvo izdao je vezan za novi software koji brže detektira začepljenost EGR sustava i eventalno propuštanje usisnih ventila uzrokovano čađom kako bi se spriječila veća oštećenja na motoru.
Ujedno mijenja se i krug hlađenja EGR sistema kako bi lakše spalio nakupljenu čađu, večom radnom temperaturom EGR kruga.


Vrh
   
PostPostano: pet sij 29, 2021 1:49 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: čet ruj 08, 2011 9:32 pm
Postovi: 3805
Vozi: Volvo S 40 2.4 i AT LPG i Mazda 6 2.3 GT LPG
Lokacija: Jastrebarsko-ZG
Citat:
Citat:
Treba volvo dijagnostika i onda ćeš 100% znat šta je, inače imaju problema s egr i hladnjakom egr-a a on bi trebao biti zamijenjen u opozivu ,a sa vidom se da i kalibrirati pa se možda otkloni greška , a auto ide normalno ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Štef- za EGR i Hladnjak ne postoji opoziv, lepo molim ne širiti krive informacije.

BTW EGR i EGR hladnjak se začepe zbog neadekvatnog korištenja vozila, ujedno velik utjecaj ima i vrsta ulja koja se koristi, kvaliteta goriva i vanjski utjecaji (kao što su naprimjer kratke vožnje po niskim temperaturama.)

Opoziv koji je Volvo izdao je vezan za novi software koji brže detektira začepljenost EGR sustava i eventalno propuštanje usisnih ventila uzrokovano čađom kako bi se spriječila veća oštećenja na motoru.
Ujedno mijenja se i krug hlađenja EGR sistema kako bi lakše spalio nakupljenu čađu, večom radnom temperaturom EGR kruga.
A jebt ja sam čuo na par mjesta da su mijenjali egr hladnjak a nekom samo crijeva u garanciji


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Elektrika,mehanika Ex Volvo servis Nilsson

http://www.autoklima-hrastinski.hr/" onclick="window.open(this.href);return false;"


Vrh
   
PostPostano: pet sij 29, 2021 4:29 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: pet vel 23, 2007 1:06 pm
Postovi: 2296
Vozi: xxxxx
Lokacija: VŽ/ZG
Recall su samo crijeva i SW ništa drugo, i čišćenje MAP i EMAP
, ako je hladnjak već zaštopan i auto ima uvjete za GW onda se može progurati ali ne na autima starim 5 godina


Vrh
   
PostPostano: pet sij 29, 2021 9:52 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: ned srp 23, 2017 1:00 am
Postovi: 258
Vozi: 2015 XC60 D4 133 kW; 2017 S60 T6 270 kW
Citat:
BTW EGR i EGR hladnjak se začepe zbog neadekvatnog korištenja vozila, ujedno velik utjecaj ima i vrsta ulja koja se koristi, kvaliteta goriva i vanjski utjecaji (kao što su naprimjer kratke vožnje po niskim temperaturama.)
Može par primjera neadekvatnog korištenja vozila i čija goriva su se iskustveno pokazala najbolja/bolja od drugih?
Što napraviti jednom kad dođe do začepljenja, a da nisu indijanske fore s blokiranjem EGR-a?
Koliko pomaže propuhivanje? DPF-u će pomoći, a EGR-u? Stekao sam dojam da njemu pomaže samo skidanje i čišćenje jednom kad se začepi...

Što je zapravo najbolje za dizelaša koji se između ostaloga vozi i na kraćim relacijama po gradu, po pitanju čišćenja dijelova i servisa u određenim intervalima?

_________________
2001 Volvo S60 2.4T, LPG - u dijelovima
2011 Volvo S60 2.0T Summum - prodan
2008 Volvo V70 2.5T Kinetic, LPG
2015 Volvo XC60 2.0 D4 (VEA) Summum
2017 Volvo S60 T6 Polestar


Vrh
   
PostPostano: sub sij 30, 2021 8:57 am 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: pet vel 23, 2007 1:06 pm
Postovi: 2296
Vozi: xxxxx
Lokacija: VŽ/ZG
Meni se nikad nije začepio niti bio blizu začepljenog ali ja imam često autoput vožnju, po meni ubijaju ga ceste kratke relacije gdje motor ne postigne radnu temp, i nakupljene masnoće od rada na hladno se ne spale nego se nakupljaju u hladnjaku i ventilu.
Niti ikome od mojih poznanika, iz ostalih tesko izvuci podatke jer ne žele nista komunicirati.
Gorivo- ovo je jako tesko pitanje bez detaljne analize i ovisi o postotku Biodiesela

Kad čišćenje , moze se procijeniti brzo, ako ima na Map senzoru puno čađe znaci da je vrijeme za čišćenje, navodno ovaj radi dobro
slika


Vrh
   
PostPostano: sub sij 30, 2021 9:01 am 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: pet vel 23, 2007 1:06 pm
Postovi: 2296
Vozi: xxxxx
Lokacija: VŽ/ZG
I bitna stvar provjerite dal vam je odrađen opoziv, novi software i modificiran krug EGR hlađenja rade puno bolje u takvim uvjetima, i na vrijeme obavijesti lampicom motora ako detektira slab protok kroz egr, najbitnije rano otkriva propuštanje usisnoj ventila i gasi taj cilindar kako nebi došlo do štete na motoru


Vrh
   
PostPostano: pon vel 08, 2021 8:56 am 
Offline

Pridružen/a: čet sij 21, 2021 7:52 am
Postovi: 6
Pozdrav, molio bih vas za pomoć u vezi ovih rezultata. Što ovo u nastavku točno znači?

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 16 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan