Sada je: čet ožu 28, 2024 10:29 pm.

Vremenska zona: UTC+01:00


Pravila foruma


OTVARANJE NOVIH TEMA- molimo vas da prilikom otvaranja novih tema u naslovu koristite slijedeće: tip motora,godište, kratak opis problema ( Npr. S60 2.4, 02g, čudan zvuk motora )



Započni novu temu  Odgovori  [ 7 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: sub stu 21, 2020 7:34 pm 
Offline

Pridružen/a: pet kol 07, 2015 10:09 am
Postovi: 96
Vozi: Volvo S60 D5
Lokacija: Koprivnica
Pozdrav ljudi!

Krepale su mi neke lampice kod kontrola klime i rado bi ih zamjenil da sve bude u punom sjaju. Našel sam na skandix-u neke koje bi trebale odgovararti, al me malo buni njihova boja. Kod mene je neko bijelo ili žuto svijetlo, trebalo bi biti original, a na slikama vidim plavu žaruljicu. Ne bi htel imati cirkus u autu od boja, a ni ne znam kolko ih treba. Našel sam šifru 30739358 koja mi odgovara za tipke određivanja temperature, al me buni boja. Krepale su mi i žarulje na 2 tipke od STC-a i prreklapanja ogledala. Za njih sam našel da je 30752175. Pretpostavljam da su 2 žarulje, i opet, koja boja. Jel treba prilikom naručivanja napomenuti boju, dati šasiju ili kaj već, i jel to netko već mjenjal pa zna dal ima gdi u HR za kupiti? Dal da zamjenim sve žaruljice ili samo krepane? Kaj mi savjetujete? Ostale zasad rade sve. Evo i slike kak to sad izgleda.
Gledal sam da bi naručil i boju za popravak nekih točkica po laku, kak da saznam koja je boja na autu?

Hvala svima!


Privitak/ci:
lampice1.jpg
lampice1.jpg [ 42.86 KiB | Pogledano 2288 puta. ]
Vrh
   
PostPostano: sub stu 21, 2020 9:13 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: ned srp 23, 2017 1:00 am
Postovi: 258
Vozi: 2015 XC60 D4 133 kW; 2017 S60 T6 270 kW
Za žaruljice nemam pojma, ali točnu boju, odnosno kod boje, auta možeš saznati preko pločice, pogledaj video: https://www.youtube.com/watch?v=RWmqoGzokFI

_________________
2001 Volvo S60 2.4T, LPG - u dijelovima
2011 Volvo S60 2.0T Summum - prodan
2008 Volvo V70 2.5T Kinetic, LPG
2015 Volvo XC60 2.0 D4 (VEA) Summum
2017 Volvo S60 T6 Polestar


Vrh
   
PostPostano: ned stu 22, 2020 8:50 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: čet svi 21, 2009 3:45 pm
Postovi: 899
Vozi: 2015 XC70 D5 Summum, 2007 Nissan Pathfinder
Lokacija: Crna Gora, Podgorica
To je samo filter na sijalici.
Neka te ne brine to. Svaka sijalica u modulu klime i na tim prekidacima ispod ima plavi filter.

_________________
Volvo 744 TDIC SOLD, 1989. ; 1997. - 2000.
Volvo 855 GLT + LPG Estate SOLD, 1996. ; 1998. - 2020.
Volvo V70 D5 SOLD, 2004. ; 2013. - 2021.
Volvo XC70 D5 SOLD, 2007. ; 2017. - 2021.
Nissan Pathfinder 2.5 dCi DRIVING, 2007. ; 2019. -
Volvo XC70 D5 DRIVING, 2015. ; 2021. -


Vrh
   
PostPostano: pon stu 23, 2020 3:30 pm 
Offline

Pridružen/a: sri ruj 09, 2015 5:10 pm
Postovi: 122
Vozi: xc 90 D5, 2007.g.
Ajde kad mijenjaš napiši kako iskopao van cockpit i došao do žaruljice.
Meni je krepala na identičnom mjestu.

_________________
xc90 D5 136 kw


Vrh
   
PostPostano: pon stu 23, 2020 6:39 pm 
Offline

Pridružen/a: pet kol 07, 2015 10:09 am
Postovi: 96
Vozi: Volvo S60 D5
Lokacija: Koprivnica
Hvala na pomoći svima, dok budem mjenjal ako se sjetim budem i slikal. Inače sam gledal na YouTubu da vidim kak to ide i dal se uopče da. Sjetil sam se pogledati u Vidi za pomoć pa bum probal ispratili i s njom. Ne čini mi previše teško, al bumo vidli. Dijelove sam naručil pa kad stignu i ulovim vremena, idem u akciju


Vrh
   
PostPostano: uto pro 29, 2020 3:09 pm 
Offline

Pridružen/a: pet kol 07, 2015 10:09 am
Postovi: 96
Vozi: Volvo S60 D5
Lokacija: Koprivnica
Žarulje zamijenjene danas, uskoro budi i slike sa opisom. Danas opet potres, držite se!


Vrh
   
PostPostano: uto pro 29, 2020 7:43 pm 
Offline

Pridružen/a: pet kol 07, 2015 10:09 am
Postovi: 96
Vozi: Volvo S60 D5
Lokacija: Koprivnica
Žaruljice sam zamjenil, a kad je netko molim da stavim opis kak napraviti, došel je red i na to. Idemo redom:

Prvo treba obavezno otpojiti akumulator, ako ne želite kasnije dobiti greške. Zatim je red na skidanju ručice mjenjača. Moj je spaceball, ne znam je procedura kod ostalih. Kod spaceballa se ručica stisne prema dolje i zatim okrene nalijevo. Malo je tvrda pa treba jači stisak. Ovak to izgleda poslije skidanja:

slika

Iduće je na redu je sa nečim plastičnim skinuti plastiku oko ručice mjenjača. Ide na klik i prilično je jednostavno. Skida se sa zadnje strane pošto je tam i najlakše ju zgrabiti.

slika

Sad se vide ispod radia i jednice klime 2 torxa T25. Njih odšerafiti i cijelu jedincu (kod mene) povući lagano i pažljivo prema dolje.

slika

I tak to izgleda vani.

slika

slika

A ovak u autu

slika

slika

Sad je na redu malo rastepanja po jedinici klime i radia. Prvo je trebalo skinuti ukrasni aluminijski okvir koji se drži na gornjoj strani sa 3 torx T25, a dolje i sa strana na klik. Onda ide jedinica klime koja se drži na 2 torx T25 dolje i 4 klika sa stražnje strane. I vani smo.

slika

slika

Ovo je najpetljaviji dio pa samo smireno i lagano. Sve ide vrlo jednostavno. Dok se žarulje pozadinske rasvjete za upravljanje klimom već sad daju izvaditi, za žarulje za preklapanje retrovizora i STC (koje su meni pregorjele) treba kompletno rastaviti sve. Prvo odšarafiti osjetnik unutarnje temperature (2 šerafa), a zatim 7 šarafa koji drže zadnju stranu i paziti na klik kopče sa doljnje strane. Tu se otvori tiskana pločica odozada i nju sad treba izvaditi. Paziti!, tipke u doljnjem redu gdi se mjenjaju žarulje se drže na pinovima i treba pločici lagano pomoći sa nečim ju dići da se ne bi pinovi potrgali. Tu se pozadinska rasvjeta da još lakše izmjeniti pošto se sad sve vidi otvoreno.

slika

slika

slika

Evo i usporedba stare/nove žarulje i svih starih.

slika

slika

Sastavlja se, naravno, obrnutim redosljedom.
A kad se već mora skinuti i unutarnji osjetnik temperature, onda ga valja očistiti. A moj je bil bogme zmazan. Rastepa se lako, 2 klik kopče, svaka na svojoj strani. Ja sam ga očistil sa krpicom i propuhal sa svježim dahom :D

slika

slika

Prilikom vraćanja natrag, odlučil sam malo i spaceballu dati pažnje pa sa usput zamjenil staru gumicu oko šipke za novu (kupljena u vodo-materijalu i malo predelana te zaljepljena sa moment ljepilom) i malo poliranja.

slika

slika

Sad to sve lijepo izgleda, i ono zbog čega sam to i radil, i svjetli.

slika

Inače, napomena - ja sam mjenjal samo pogorene žarulje, ali bi svakak preporučil zamjeniti sve pošto sam videl dok sam sve skinul da su neke očito pri svom kraju jer su lagano zacrnjene, mada svjetle. Volvo šifre za žarulje su: 30752175 i 30739358.

U želji da se i drugi snađu i da im pomogne,
Sretna vam svima Nova 2021.!

Vanja


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 7 postova ] 

Vremenska zona: UTC+01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan