Sada je: čet ožu 28, 2024 11:55 pm.

Vremenska zona: UTC+01:00


Pravila foruma


OTVARANJE NOVIH TEMA- molimo vas da prilikom otvaranja novih tema u naslovu koristite slijedeće: tip motora,godište, kratak opis problema ( Npr. S60 2.4, 02g, čudan zvuk motora )



Započni novu temu  Odgovori  [ 28 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: uto tra 04, 2017 1:21 am 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Pozdravljam sve članove.
E ovako da objasnim, vozim Volvo S80 T6 Executive 2004 (full oprema, gear-thronic, four-c itd.). Prije jedno dva mjeseca mi se upalila ABS lampica sa greškama:

1. BREMSASSISTENT WART. ERFORDERL
2. RUTSCHSICHERUNG VORÜBERGEH. AUS
3. RUTSCHSICH. WART. ERFORDERL. (RUTSCHSICHERUNG WARTUNG ERFORDERLICH)


Neko vrijeme sam to ignorisao, jer prilikom gašenja auta, zatim ponovnog paljenja, lampica bi se ugasila i sve normalno. Međutim, u zadnje vrijeme su se pojavili simptomi koje ću sad da navedem:

--- Kada upalim auto, sve izgleda uredu, međutim u većini slučajeva dok se ne upali lampica, sad već stalno ABS-a (ABS se nekad upali nakon kretanja 100m, nekada neće ni na pređenih 10km), auto kao da se "ukruti", kao da izgubi amortizaciju, kazaljka za brzinu krene da skace, da nepravilno radi, u točkovima na lijevoj strani se čuje neko čudno žuljanje, neka neopisiva buka, prednji dio udara preko neravnina i određenih saobraćajnih prepreka, tačno kao da se izgubi sva amortizacija na autu, kamen ko kamen. To se sve dešava dok se ne upali lampica, kad se lampica upali sve izgleda uredno, ništa od toga ne bude. Da napomenem, kad kočim (dok se ABS nije upalio još) u kočnici osjetim neko kršenje kao kad ABS proklizava.
--- Bio sam na dijagnostici u ovlaštenom Volvo-vom servisu, pronašli su kvar na ABS modulu, tu su mi uzeli 100eu, kao napravili su to, valjda je prekopirao sa ispravnog MODULA, na ovaj moj software, pa su mi rekli da je sad uredu, međutim nije. Opet sve isto. Da ne zaboravim napomenuti, da mi je krajnica desna bila otišla i to sam promjenio. Majstor je rekao da su prednji amortizeri loši i da kao zbog njih nije mogao da uradi neku kalibraciju. Što nije tačno, amortizeri su solidni, mogu da kažem u nekom srednjem stanju. Jer ni njemu tamo u dijagnostici nije izbacilo nikakvu grešku u vezi amortizera, SUM modul je radio dobro. Znači da je to sve bilo neki vid prevare, jer za nove amortizere bih trebao izdvojiti minimum 1000 EU.
--- Dobar prijatelj mi je uradio dijagnostiku kod sebe nakon što sam se vratio iz servisa i očitalo mi je opet grešku ABS jedinica nije ispravna - TRAJNO i desni senzor ABS-a na točku. Taj desni senzor vjerovatno ne radi zbog modula, jer sam ga mjenjao, mislim da mu mozda ABS modul ne šalje dovoljan signal ili nešto.

Sad me zanima, da li je neko imao ovakvih problema, da li neki savjet možete da podjelite? Jer stvarno više ne znam šta da radim, ni kome da vjerujem. Da li je moguće da je samo taj ABS modul problem, da ga uzmem i završim sa tim!
Možda neki servis da preporučite, ako je blizu Sl. Broda ili nekoga za koga znate da je sigurno dobar majstor i bez glume i prevara?!

Hvala vam unaprijed.

_________________
slika


Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 7:38 am 
Offline
..
..
Avatar

Pridružen/a: pet pro 05, 2014 10:55 pm
Postovi: 497
Vozi: S60 2002. D5
Lokacija: Slavonski Brod
Ja sam iz Broda i mogu ti pomoči s dijagnostikom (Vida). U blizini Broda nema majstora koji ce to rješiti i garantirati za posao. Možda ti je bolje otići u Zenicu ako već nisi?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 10:19 am 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Citat:
Ja sam iz Broda i mogu ti pomoči s dijagnostikom (Vida). U blizini Broda nema majstora koji ce to rješiti i garantirati za posao. Možda ti je bolje otići u Zenicu ako već nisi?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Aha uredu, koliko ti dođe dijagnostika?
Ja sam već Vidu bio uradio u Banja Luci, poslaću i slike kad se radila dijagnostika.
Što se tiče ovih u Zenici sam skeptičan mnogo, išao sam dosta puta, nisu od riječi iskreno.

_________________
slika


Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 12:04 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: pet kol 28, 2009 1:36 pm
Postovi: 666
Vozi: V70 D5
Lokacija: Sombor
Ne znam kakve veze imaju amortizeri sa kalibracijom BCM modula, jedino ako nisu 4C, ako to ima neke veze sa modulom ABS. Radili smo, kolega Mladen iz Belišća i ja, njegovom prijatelju na S60 D5 2005 BCM modul. Polovan, mora da se poklope ser brojevi, kalibracija ima 4 stavke, može zbog neispravnog SAS modula (špulne volana) da ne prolazi. Njemu je bila na 470 stepeni, a točkovi stoje pravo na 0 stepeni. Prilikom kočenja se dešavalo da jače koči desnu stranu, pošto je BCM dobijao signal sa špulne da su točkovi zakrenuti za krug i po. Bilo je još problema sa kočionim bubnjem koji je gubio vakum. Modul mu je bio vrisnuo, nije mu radio ni ABS, ni DSTC.


Zadnja izmjena: Booki, dana/u uto tra 04, 2017 12:35 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 12:07 pm 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Prvo priključivanje na dijagnostiku VIDA (desni senzor je bio uredan, ali je zamjenut sa drugim, da se otkloni i da ne bi smetalo u daljem radu kojim slučajem)
slika

slika

slika
nakon, 6-7 sati njihovog posla, pregleda itd. BCM module je pokazao ispravnost, međutim kad sam krenuo kući, nakon 100m se opet upalio, gdje sam se vratio kod njih opet i onda su nesto radili oko kalibracije gdje im nije uspjelo, što se vidi na zadnjoj slici.
slika
kad nije bila moguća kalibracija, majstor je rekao da bez prednjih amortizera se ne može popraviti, da li je ovo moguće da je do amortizera, jer meni ništa nije jasno...
slika

_________________
slika


Zadnja izmjena: Miloš, dana/u uto tra 04, 2017 12:18 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 12:12 pm 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Citat:
Ne znam kakve veze imaju amortizeri sa kalibracijom BCM modula, jedino ako nisu 4C, ako to ima neke veze sa modulom ABS. Radili smo, kolega Mladen iz Belišća i ja, njegovom prijatelju na S60 D5 2005 BCM modul. Polovan, mora da se poklope ser brojevi, kalibracija ima 4 stavke, može zbog neispravnog SAS modula (špulne volana) da ne prolazi. Njemu je bila na 470 stepeni, a točkovi stoje pravo na 0 stepeni. Prilikom kočenja se dešavalo da jače koči desnu stranu, pošto je BCM dobijao signal sa špulne da su točkovi zakrenuti za krug i po. Bilo je još problema sa servo bubnjem koji je gubio vakum. Modul mu je bio vrisnuo, nije mu radio ni ABS, ni DSTC.
Jesu 4C, ne znam ni ja, nije mi stvarno jasno kakve veze oni imaju sa tim BCM-om...
U nastavku sam postavio slike kad se radila dijagnostika (VIDA).
Kad je pokušao da radi kalibraciju, da li SUM modula ili čega već, auto uopšte nije bilo na ravnoj podlozi, a čitao sam da mora da bude, jer nekad iz 10-og puta uspješno se izvrši kalibracija.
Da je problem u 4C, mislim da bi mi izbacilo grešku u vezi šasije ako se ne varama ?
Da napomenem, broj pumpe i abs modula su bili poklopljeni, znam da moraju biti isti.

_________________
slika


Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 12:56 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: pet kol 28, 2009 1:36 pm
Postovi: 666
Vozi: V70 D5
Lokacija: Sombor
Tebi je očitao vrednost YAW senzora nekih 54 stepena, točkovi zakrenuti u desno, a dole vrednosti SAS piše 0 stepeni. Na slici gde ti je kalibracija SUM modula, prva dva gornja su ti ZADNJI levi i ZADNJI desni senzor. Kalibracija SUM se mora uraditi na ravnom, da nema tereta u vozilu i točkovi da su na 0 stepeni. Sve greške koje su ti vezane za BCM mogu biti do ventila u kočionom bubnju, na koji i pokazuje grešku. Za 4C ti izbacuje grešku Suspension Module (SUM).


Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 1:15 pm 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Citat:
Tebi je očitao vrednost YAW senzora nekih 54 stepena, točkovi zakrenuti u desno, a dole vrednosti SAS piše 0 stepeni. Na slici gde ti je kalibracija SUM modula, prva dva gornja su ti ZADNJI levi i ZADNJI desni senzor. Kalibracija SUM se mora uraditi na ravnom, da nema tereta u vozilu i točkovi da su na 0 stepeni. Sve greške koje su ti vezane za BCM mogu biti do ventila u kočionom bubnju, na koji i pokazuje grešku. Za 4C ti izbacuje grešku Suspension Module (SUM).
Neki dan sam radio špuru, sad je što se toga tiče dobar, prije toga sam zamjenuo krajnicu. (da napomenem)
Izvini ako te smaram, ali šta bi mi ti preporučio, da provjerim taj ventil u kočionom bubunju ili taj YAW senzor? (ako možeš malo da mi pojasniš)
Jer stvarno, ne znam šta više da radim, mogu uzeti ABS modul, ako će to da riješi problem, ali da idem na tu varijantu da uzimam amortizere nove i onda opet da nešto moram raditi oko toga, bilo bi mi suludo..

_________________
slika


Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 5:07 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: ned tra 01, 2007 7:52 pm
Postovi: 4520
Vozi: volvo a kaj bi drugo
Lokacija: Jaska
Ma to je tipičan problem neispravnog ABS modula.Nekom elektroničaru da ga proba prelemiti ili izmijeniti dio koji je otišao ili naći drugi modul

_________________
850 T-5 lpg
850 TDI-ČAĐO (Više ga nimam)

WG-tjuner
Raskapam tuđe 850-ke ko da su moje!
Koji puta uspijem nešto i popraviti!


Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 6:06 pm 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Citat:
Ma to je tipičan problem neispravnog ABS modula.Nekom elektroničaru da ga proba prelemiti ili izmijeniti dio koji je otišao ili naći drugi modul
To sam planirao, ali tek momak može za 10-ak dana da pogleda i da proba odraditi. Ako neko ima dobrog majstora za to, molio bih da mi da njegov kontak. Sad kod mene je DSTC na autu, da li je to možda problem oko repariranja toga ?
Kad sam bio na servisu, oni su pokušali valjda da prekopiraju sa novog modula taj software na moj stari modul, njima je to kao uspjelo, međutim, on se opet upalio i pokazuje grešku, što znači da nisu dobro uradili. Jedino što mi nije bilo jasno je to kako nisu probali sa tim novim modulom (korišten je), da ga ostave i to je to.

_________________
slika


Vrh
   
PostPostano: uto tra 04, 2017 11:10 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: sri ruj 08, 2010 8:54 am
Postovi: 6554
Vozi: V70
Lokacija: Zagreb
Imaš tu na forumu kolegu po nicku "dpodolski".. javi mu se, dogovori se s njim kad možeš doći i uputi se k njemu i Koprivnicu.. nije ti baš toliko daleko a i vjerujem da je jeftiniji od bilo koga

_________________
S40 TD 98'-2009-2011
850 R 96'-2011-2019
C70 2.0T 00'-2018-2020
V70 2.5T AWD 04'-2020-...
740 2.0 turbo 90'-2022-...


Vrh
   
PostPostano: sri tra 05, 2017 1:08 am 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Citat:
Imaš tu na forumu kolegu po nicku "dpodolski".. javi mu se, dogovori se s njim kad možeš doći i uputi se k njemu i Koprivnicu.. nije ti baš toliko daleko a i vjerujem da je jeftiniji od bilo koga
Pokušaću tako, hvala svakako !

Naravno, ako još neko ima prijedloge i savjete, slobodno recite.

_________________
slika


Vrh
   
PostPostano: čet tra 06, 2017 11:19 am 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Ako može neko da mi da broj od "dpodolski", pričao sam sa čovjekom ali nismo brojeve razmjenuli. Hvala !

_________________
slika


Vrh
   
PostPostano: čet tra 06, 2017 5:53 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: sri ruj 08, 2010 8:54 am
Postovi: 6554
Vozi: V70
Lokacija: Zagreb
viewtopic.php?f=21&t=2736" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
S40 TD 98'-2009-2011
850 R 96'-2011-2019
C70 2.0T 00'-2018-2020
V70 2.5T AWD 04'-2020-...
740 2.0 turbo 90'-2022-...


Vrh
   
PostPostano: čet tra 06, 2017 6:30 pm 
Offline
Avatar

Pridružen/a: pet srp 31, 2015 12:52 pm
Postovi: 27
Vozi: Volvo s80 T6 Executive
Citat:
viewtopic.php?f=21&t=2736" onclick="window.open(this.href);return false;
Hvala, prezadovoljan sam VAŠIM forumom i komunikacijom, samo nastavite !

_________________
slika


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 28 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan