Sada je: čet ožu 28, 2024 8:47 pm.

Vremenska zona: UTC+01:00


Pravila foruma


OTVARANJE NOVIH TEMA- molimo vas da prilikom otvaranja novih tema u naslovu koristite slijedeće: tip motora,godište, kratak opis problema ( Npr. C70 2.4, 98g, čudan zvuk motora )



Započni novu temu  Odgovori  [ 23 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: pet srp 31, 2009 11:36 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto pro 16, 2008 3:04 pm
Postovi: 587
Lokacija: Zagreb
Molio bih za mišljenje tj. savjet: otkad je auto došao prilikom svakog malo bržeg nailaska na neravninu na cesti (a takvih su zagrebačke ceste pune) čuje se prilično neugodan prigušeno metalni zvuk kada se prednje gume sretnu s neravninom. Ponekad se to čuje i na stražnjim gumama, ali bitno slabije. To se dešavalo i prije nego sam zamijenio amortizere i opruge, dakle nije vezano s tim. Dečki u Baotiću su si dali truda i pregledali prednji most i nisu niš našli.

Zanima me da li bi razlog mogao biti u gumama 235/40R18 koje naproto nemaju dovoljno "mesa" da se nose s tim neravninama?

Da li bi mi u tom slučaju pomoglo da pređem na 235/45R17?


Vrh
   
PostPostano: sub kol 01, 2009 9:35 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 8:20 pm
Postovi: 1688
Vozi: S60 2.5T summum 2005
Lokacija: Zapresic, okolica
Citat:
Molio bih za mišljenje tj. savjet: otkad je auto došao prilikom svakog malo bržeg nailaska na neravninu na cesti (a takvih su zagrebačke ceste pune) čuje se prilično neugodan prigušeno metalni zvuk kada se prednje gume sretnu s neravninom. Ponekad se to čuje i na stražnjim gumama, ali bitno slabije. To se dešavalo i prije nego sam zamijenio amortizere i opruge, dakle nije vezano s tim. Dečki u Baotiću su si dali truda i pregledali prednji most i nisu niš našli.

Zanima me da li bi razlog mogao biti u gumama 235/40R18 koje naproto nemaju dovoljno "mesa" da se nose s tim neravninama?

Da li bi mi u tom slučaju pomoglo da pređem na 235/45R17?
5% od 235 je 12 milimetara, malo će biti mekše ali ne vjerujem da će se nešto jako osjetiti. Jedino da Zagrebačke ceste porade na problemu. ;)

_________________
5 cilindara, aman taman.


Vrh
   
PostPostano: sub kol 01, 2009 11:16 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto pro 16, 2008 3:04 pm
Postovi: 587
Lokacija: Zagreb
Citat:
Citat:
Molio bih za mišljenje tj. savjet: otkad je auto došao prilikom svakog malo bržeg nailaska na neravninu na cesti (a takvih su zagrebačke ceste pune) čuje se prilično neugodan prigušeno metalni zvuk kada se prednje gume sretnu s neravninom. Ponekad se to čuje i na stražnjim gumama, ali bitno slabije. To se dešavalo i prije nego sam zamijenio amortizere i opruge, dakle nije vezano s tim. Dečki u Baotiću su si dali truda i pregledali prednji most i nisu niš našli.

Zanima me da li bi razlog mogao biti u gumama 235/40R18 koje naproto nemaju dovoljno "mesa" da se nose s tim neravninama?

Da li bi mi u tom slučaju pomoglo da pređem na 235/45R17?
5% od 235 je 12 milimetara, malo će biti mekše ali ne vjerujem da će se nešto jako osjetiti. Jedino da Zagrebačke ceste porade na problemu. ;)
Na V50 imamo 205/50R17 i nema s tim problema. Kad se naleti na istu neravninu čuje se samo tupi zvuk kako guma absorbira udarac. Ta guma ima 102,5mm profil što je niže od 235*45=105,75. Doduše, istina je da je V50 oko 250 kg lakši od C70, tako da gume ne trpe jednako..

A kaj se tiče Zagrebačkih cesta, to da oni pošteno počnu sređivati ceste bojim se da neću doživjeti niti ja a kamoli moj Volvan. :wink:

P.S. A jel to znači da bi visina ostala praktički ista (jer je 12mm otprilike 1/2 incha)?


Vrh
   
PostPostano: sub kol 01, 2009 6:08 pm 
Offline
..
..
Avatar

Pridružen/a: pet lip 15, 2007 12:19 am
Postovi: 413
Vozi: S60 D5, 2002.
Lokacija: Zagreb, Maksimir
promjer kotača bi ostao isti.

samo bi se debljina gume u promjeru povećala za 24 mm. znači jedan inč ili col. a felgu smanjuješ za tolko.

mislim da sam ja stavljao negdje neki link za računanje dim. guma.

meni je jako velika razlika kad pređem sa ljetnih 17 na zimske 16 cola gume.

i meni to lupa ali nema tu pomoći. pregledavao sam sve kaj se može. jedino brže odlaze seleni i ležajevi na amortizerima. a i amortizeri.

_________________
slika

VOLVO swinger/sfinger


Vrh
   
PostPostano: sub kol 01, 2009 8:11 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto pro 16, 2008 3:04 pm
Postovi: 587
Lokacija: Zagreb
Citat:
promjer kotača bi ostao isti.

samo bi se debljina gume u promjeru povećala za 24 mm. znači jedan inč ili col. a felgu smanjuješ za tolko.

mislim da sam ja stavljao negdje neki link za računanje dim. guma.

meni je jako velika razlika kad pređem sa ljetnih 17 na zimske 16 cola gume.

i meni to lupa ali nema tu pomoći. pregledavao sam sve kaj se može. jedino brže odlaze seleni i ležajevi na amortizerima. a i amortizeri.
Znači i ti si uvjeren da to lupaju niskoprofilne gume i misliš da ću osjetiti tu razliku?

Tih 24mm u promjeru mi se ovak bez puno računanja čini kao značajno povećanje volumena zraka u gumi pa bi to fakat moglo bitno popraviti stvar..


Vrh
   
PostPostano: pon kol 03, 2009 10:35 pm 
Offline
..
..
Avatar

Pridružen/a: pet lip 15, 2007 12:19 am
Postovi: 413
Vozi: S60 D5, 2002.
Lokacija: Zagreb, Maksimir
ako su na autu serijski stavljene 18" pa pređeš na 17", mislim da bi se mogla osjetiti razlika, a možda je ne bi niti bilo.
sve u svemu ovjes bi manje trpio, duže bi trajali neki djelovi ali bi se izgled po meni bitno narušio.
sad je jedino pitanje da li je bitan izgled auta ili komfor vožnje.
ovak bi mogli do preksutra diskutirat.
ja kad vidim neku rupu pokušam ju zaobić, ali ne vidiš baš sve. pa te onda srce zaboli kad osjetiš i čuješ udarac po muldi.

ako je ikako moguće probaj negdje nabavit 17" na nekih tjedan dana pa probaj.
ako se i odlučiš kupit 17", vjeruj mi, i to ti nakon nekog vremena počne lupat. pogotovo na ovim našim kraterušama.

_________________
slika

VOLVO swinger/sfinger


Vrh
   
PostPostano: uto kol 04, 2009 10:08 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto pro 16, 2008 3:04 pm
Postovi: 587
Lokacija: Zagreb
Citat:
ako su na autu serijski stavljene 18" pa pređeš na 17", mislim da bi se mogla osjetiti razlika, a možda je ne bi niti bilo.
sve u svemu ovjes bi manje trpio, duže bi trajali neki djelovi ali bi se izgled po meni bitno narušio.
sad je jedino pitanje da li je bitan izgled auta ili komfor vožnje.
ovak bi mogli do preksutra diskutirat.
ja kad vidim neku rupu pokušam ju zaobić, ali ne vidiš baš sve. pa te onda srce zaboli kad osjetiš i čuješ udarac po muldi.

ako je ikako moguće probaj negdje nabavit 17" na nekih tjedan dana pa probaj.
ako se i odlučiš kupit 17", vjeruj mi, i to ti nakon nekog vremena počne lupat. pogotovo na ovim našim kraterušama.
Kad usporedim visinu s onom na V50 onda bi trebalo pomoći. Dovoljno bi mi bilo i sat vremena da skužim da li je bolje, ali nažalost nemam ideju gdje da posudim 2 felge s tom dimenzijom guma, pa bih cijenio svaku sugestiju ili pomoć po tom pitanju.. :pray:

U svakom slučaju, hvala na savjetu! :)


Vrh
   
PostPostano: uto kol 04, 2009 2:18 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sri sij 31, 2007 12:06 pm
Postovi: 5723
Vozi: Nissan 350z
Lokacija: Zagreb
Ja se vozim na prilično niskom profilu gume, auto je spušten 6cm i da bi nešto lupilo rupa mora biti opaka. Po meni tvoj problem leži u preteškom kotaču (teška guma, a vrlo vjerojatno i felga).

_________________
"Svi imaju pravo na mišljenje i svi ga imaju pravo izreći, ali ako iznosite mišljenje o temi o kojoj pojma nemate, onda dozvolite i drugima, koji o tome nešto znaju da vam kažu da ste budala."


Vrh
   
PostPostano: uto kol 04, 2009 3:16 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto pro 16, 2008 3:04 pm
Postovi: 587
Lokacija: Zagreb
Citat:
Ja se vozim na prilično niskom profilu gume, auto je spušten 6cm i da bi nešto lupilo rupa mora biti opaka. Po meni tvoj problem leži u preteškom kotaču (teška guma, a vrlo vjerojatno i felga).
Fakat neznam koliko su moja felga (originalna 18" od Volva) i guma (Pirelli Pzero Rosso) teže od tvojih. Auto mi je spušten 4.5 cm, ali jednako je lupalo i dok nije bio.

Ali jedno je ziher, moj "debeljko" je skoro 300Kg teži od tvog.. :doh:

P.S. Gume ću vrlo vjerojatno mijenjati za Goodyear Eagle F1 Asymmetric. Imaš neki prijedlog za laganu felgu?


Vrh
   
PostPostano: uto kol 04, 2009 6:36 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sri sij 31, 2007 12:09 pm
Postovi: 1279
Lokacija: Zagreb
Gonzo na svom T5 vozi 18" BBS origgigi Volvo pa nisam primjeto da ima takvih problema, inače je auto spušten na Eibachu pro/street i to sve skupa djeluje jako udubno bez ikavih lupanja, inače te felne nisu baš lagane, si siguran da je to baš do felni jerbo kako opisuješ metalni udarac to mi je malo sumnjivo da tako gume mogu lupat.
Što se tiče laganih felni tu ti je OZ, Kei, ATS...itd

_________________
VOLVO S40 T4 Ph II-"silver bullet"


Vrh
   
PostPostano: uto kol 04, 2009 7:21 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sri sij 31, 2007 12:06 pm
Postovi: 5723
Vozi: Nissan 350z
Lokacija: Zagreb
Citat:
Fakat neznam koliko su moja felga (originalna 18" od Volva) i guma (Pirelli Pzero Rosso) teže od tvojih. Auto mi je spušten 4.5 cm, ali jednako je lupalo i dok nije bio.

Ali jedno je ziher, moj "debeljko" je skoro 300Kg teži od tvog.. :doh:

P.S. Gume ću vrlo vjerojatno mijenjati za Goodyear Eagle F1 Asymmetric. Imaš neki prijedlog za laganu felgu?
Moja felga ima 7,1 Kg i guma je tu negdje, cijeli kotač je ispod 15 Kg. Skini jedan svoj i stavi na vagu, ne bi me čudilo da bude preko 20 Kg.

_________________
"Svi imaju pravo na mišljenje i svi ga imaju pravo izreći, ali ako iznosite mišljenje o temi o kojoj pojma nemate, onda dozvolite i drugima, koji o tome nešto znaju da vam kažu da ste budala."


Vrh
   
PostPostano: sri kol 05, 2009 8:25 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 8:20 pm
Postovi: 1688
Vozi: S60 2.5T summum 2005
Lokacija: Zapresic, okolica
Citat:
Kad usporedim visinu s onom na V50 onda bi trebalo pomoći. Dovoljno bi mi bilo i sat vremena da skužim da li je bolje, ali nažalost nemam ideju gdje da posudim 2 felge s tom dimenzijom guma, pa bih cijenio svaku sugestiju ili pomoć po tom pitanju.. :pray:
Imam ja tu dimenziju na Thor felgama 17 cola i mogu ti ponuditi zamjenu na par dana. Doduše gume (Dunlop sportmaxx) imaju kilometara i pri kraju su svog vijeka, ali to može biti i dobro jer su tvrđe i ako primjetiš razliku na njima, na novima će biti još malo zamjetnije. Jedino kaj nam treba je još jedna dizalica (jer dva auta moraju biti u zraku istovremeno a one iz opreem auta baš i nisu pogodne za više od jednog kotača) i jedno neradno prijepodne ili bilo koje predvečerje. Ne znam da li C70 i S60 imaju iste glavčine sa razmacima rupa, ali vrlo vjerojatno da imaju.

_________________
5 cilindara, aman taman.


Vrh
   
PostPostano: sri kol 05, 2009 12:03 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto pro 16, 2008 3:04 pm
Postovi: 587
Lokacija: Zagreb
Citat:
Citat:
Kad usporedim visinu s onom na V50 onda bi trebalo pomoći. Dovoljno bi mi bilo i sat vremena da skužim da li je bolje, ali nažalost nemam ideju gdje da posudim 2 felge s tom dimenzijom guma, pa bih cijenio svaku sugestiju ili pomoć po tom pitanju.. :pray:
Imam ja tu dimenziju na Thor felgama 17 cola i mogu ti ponuditi zamjenu na par dana. Doduše gume (Dunlop sportmaxx) imaju kilometara i pri kraju su svog vijeka, ali to može biti i dobro jer su tvrđe i ako primjetiš razliku na njima, na novima će biti još malo zamjetnije. Jedino kaj nam treba je još jedna dizalica (jer dva auta moraju biti u zraku istovremeno a one iz opreem auta baš i nisu pogodne za više od jednog kotača) i jedno neradno prijepodne ili bilo koje predvečerje. Ne znam da li C70 i S60 imaju iste glavčine sa razmacima rupa, ali vrlo vjerojatno da imaju.
Svaka čast, zahvaljujem! :)

Što se tiče zamjene ja bih mogao nažicati u Baotiću da to naprave. Meni paše bilo koji dan, ali obzirom na radno vrijeme servisa možda bi (ako tebi to odgovara) bilo zgodno to riješiti u neku subotu prijepodne? Meni je dosta sat vremena da vidim da li će biti neke razlike, tako da to možemo riješiti isti dan..


Vrh
   
PostPostano: sri kol 05, 2009 12:06 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto pro 16, 2008 3:04 pm
Postovi: 587
Lokacija: Zagreb
Citat:
Gonzo na svom T5 vozi 18" BBS origgigi Volvo pa nisam primjeto da ima takvih problema, inače je auto spušten na Eibachu pro/street i to sve skupa djeluje jako udubno bez ikavih lupanja, inače te felne nisu baš lagane, si siguran da je to baš do felni jerbo kako opisuješ metalni udarac to mi je malo sumnjivo da tako gume mogu lupat.
Što se tiče laganih felni tu ti je OZ, Kei, ATS...itd
Nisam siguran, ali (kako bi rekli pravnici) postoji opravdana sumnja! :)

P.S. ja imam iste te amortizere i opruge, ali lupalo je jednako i na originalnim


Vrh
   
PostPostano: sri kol 05, 2009 2:06 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 8:20 pm
Postovi: 1688
Vozi: S60 2.5T summum 2005
Lokacija: Zapresic, okolica
Citat:
Što se tiče zamjene ja bih mogao nažicati u Baotiću da to naprave. Meni paše bilo koji dan, ali obzirom na radno vrijeme servisa možda bi (ako tebi to odgovara) bilo zgodno to riješiti u neku subotu prijepodne? Meni je dosta sat vremena da vidim da li će biti neke razlike, tako da to možemo riješiti isti dan..
Žicaj ih onda za za ovu subotu prije podne ili idući tjedan bilo koji dan, osim subote. Tih sat vremena će i meni biti dovoljni da iskoristim priliku i isprobam 18-ice te da vidim kak to uopće na autu izgleda. :think:

_________________
5 cilindara, aman taman.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 23 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan