Sada je: pet tra 26, 2024 1:21 pm.

Vremenska zona: UTC+02:00


Pravila foruma


OTVARANJE NOVIH TEMA- molimo vas da prilikom otvaranja novih tema u naslovu koristite slijedeće: tip motora,godište, kratak opis problema ( Npr. 440 1.8, 96g, čudan zvuk motora )



Započni novu temu  Odgovori  [ 15 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: 460 - auspuh
PostPostano: čet stu 29, 2007 10:01 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto svi 22, 2007 11:43 am
Postovi: 1642
Vozi: 850
Lokacija: Split
Za 460 GLE koji vozi stari treba mi onaj dio auspuha koji se nalazi u motornom prostoru ispod ispušne grane, ima 2 cijevi i izgleda kao harmonika - mislim da se to zove kompenzator.
Original je navodno nevjerojatno skup (aluminij?), a znam lokalnu firmu koja bi to mogla napraviti. Ima li tko nacrt toga dijela?

_________________
You buy a BMW when you want to be somebody.
You buy a Mercedes when you are somebody.
You buy a Volvo when you don't care.


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 10:55 am 
Offline
Veteran
Veteran

Pridružen/a: uto lis 02, 2007 12:55 pm
Postovi: 868
Na što si od ovoga mislio :?:
Ne znam na koji motor misliš, ali po opisu "dvije cijevi... harmonika", mislim da bi ti nešto od ovoga odgovaralo :wink:
slika


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 11:01 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto svi 22, 2007 11:43 am
Postovi: 1642
Vozi: 850
Lokacija: Split
Hvala Boris, to je upravo ono što tražim.
No ako dobijem odgovor da se to može napraviti, trebat će mi nacrt s dimenzijama. Je li to problem?

_________________
You buy a BMW when you want to be somebody.
You buy a Mercedes when you are somebody.
You buy a Volvo when you don't care.


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 11:10 am 
Offline
Veteran
Veteran

Pridružen/a: uto lis 02, 2007 12:55 pm
Postovi: 868
Mogu probati s nacrtom ali mi moraš reči koji motor je u autu odnosno koji od ove tri varijante ti odgovara.
Ako ne uspijem s nacrtom, daj poslikaj tu granu pa se možda nađe neko novo riješenje, ne kužim zašto moraš sve mijenjati pa nije to pleh da ga hrđa pojede :o , nešto ti je ipak moralo ostati od te grane pa se možda da spasiti :wink: .


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 11:20 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sub tra 14, 2007 10:04 pm
Postovi: 2535
Vozi: Mazdu 4x4
da se ne zajebavaš s tim, to ti ima svaka radiona koja krpi i mjenja lonce na autima


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 11:34 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto svi 22, 2007 11:43 am
Postovi: 1642
Vozi: 850
Lokacija: Split
Model je 1991, motor benzinac Renault 1.7 s ubrizgavanjem, piše da ima 109 KS.

Povijest bolesti: negdje na "harmonici" postojala je rupica na kojoj je izlazio zrak, pa je bilo problema na ekotestu prilikom registracije. Lokalni "meštar" (nije servis!) je starome rekao da je to aluminij koji se ne može zavariti i da je original enormno skup pa mu je jednostavno ispilao dio grane i zavario neku svoju improvizaciju.
Više nema buke, ekotest je OK, auto čak normalno ide, ali... sad auspuh rezonira (zvoni) točno negdje između 2000 - 2500 okretaja, što je najčešće korišteno radno područje.

Slične stvari viđao sam kod brodskih motora, mislim da se zovu kompenzatori i pretpostavljam da služe ublažavanju vibracija ili kompenziranju termičkih istezanja. Kako tvornica nije slučajno stavila baš takvu ispušnu granu, želio bih vratiti nešto slično originalu, a da mi opet bude cjenovno prihvatljivo. Ipak je u pitanju stari auto, a ja ga čak niti ne vozim.

_________________
You buy a BMW when you want to be somebody.
You buy a Mercedes when you are somebody.
You buy a Volvo when you don't care.


Zadnja izmjena: Mrky, dana/u čet stu 29, 2007 3:37 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 11:38 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sub tra 14, 2007 10:04 pm
Postovi: 2535
Vozi: Mazdu 4x4
pošto si preskočio moj post, pročitaj ga ponovo, svaki auspuh majstor to ima, ja sam imao identičan problem na svojoj 440 koja je sad god nikše, rezoniralo u tom području da poludiš, oba gibljiva komada sam mjenjao, znači umjesto aluminijske harmonike metneš gibljivu pletenu cjev i to je to. I te cijevi su dosta skupe, skoro ko jedan top tako da znaš.


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 12:10 pm 
Offline
Veteran
Veteran

Pridružen/a: uto lis 02, 2007 12:55 pm
Postovi: 868
4Ruka
Znam gdje ima tih cijevi kolko hočeš za sitne pare :wink:
Samo reci promjer i dužinu čak i pleter možeš birati :lol:

slika

Ja sam mu isto mislio predložiti da stavi te cijevi ali koliko sam shvatio Mrky želi nešto drugo, baš pokušavam skužiti čemu služi ta alu harmonikica :lol:


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 3:03 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sub tra 14, 2007 10:04 pm
Postovi: 2535
Vozi: Mazdu 4x4
tu alu harmoniku sam imao na golfu prije prvog lonca koliko se se sjećam, davno je to bilo, i to je isti tetrapak kao i ove pletene cjevi samo u drugoj izvedbi. Moja 440-ica je imala te dvije pletene cjevi od grane prije sapajanja u jednu cijev. Borise, svaki dan me ugodno iznenadiš sa informacijama, nemoj da bi prodavao volva da ne odeš sa foruma ;)


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 3:50 pm 
Offline
Veteran
Veteran

Pridružen/a: uto lis 02, 2007 12:55 pm
Postovi: 868
Prošlo je več jako puuuno godina od kada sam na današnji dan rekao
"... da ću marljivo učiti i raditi,
poštovati roditelje i starije
i biti vjeran i iskren..."

:wink: :wink: :wink:
Zašto bi itko prodavao Volvo, ja svoj prepuštam obitelji nakon što uzmem drugi :lol: :lol: :lol:


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 3:51 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto svi 22, 2007 11:43 am
Postovi: 1642
Vozi: 850
Lokacija: Split
Citat:
... koliko sam shvatio Mrky želi nešto drugo...
Pletena cijev, harmonika, saksofon, svejedno... isključivo me zanima da motor radi normalno i da auspuh ne zvoni :wink:

Citat:
... znam gdje ima tih cijevi kolko hočeš za sitne pare... samo reci promjer i dužinu...
Znam kako je izgledao original, ali pojma nemam kako izgleda ovo što je sad umjesto auspuha. Pretpostavljam da bi trebao biti promjer serijskog ispuha. Čim se stignem zavući ispod haube i pogledati - jer auto je kod oca - javit ću.
Hvala svima na trudu. :D

_________________
You buy a BMW when you want to be somebody.
You buy a Mercedes when you are somebody.
You buy a Volvo when you don't care.


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: čet stu 29, 2007 8:59 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: čet vel 01, 2007 6:46 am
Postovi: 644
Lokacija: SPLIT
Yes, Mrky u pravu si na glavnom motoru i pomočnim motorima (generatorima ) itd...upotrbljavaju se takozvani : Exhaust pipe expansion bellow ili expansion joints. Isključivo služi za apsorbiranje vibracija čitavog ispušnog sistema. Ipak ti nebi preporučio ič na tu skupu investiciju. Neka mi oprosti taj meštar, vjerovatno on nikad u životu nije čuja za varenje argonom, plazmom, laserom...vjerovatno je starog zabetoniranog kova... Ono šta bi ti preporučija ideš kod kojeg lokalca koji radi ispuhe i sigurno ima rješenje za takav problem i mislim ne tako skupo...
slika
U principu su relativno dobri materijali ili slitine različitih metala odabrane za izradu ovakvih stvarčica ali i koštaju..

_________________
DS


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pet stu 30, 2007 8:08 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sub tra 14, 2007 10:04 pm
Postovi: 2535
Vozi: Mazdu 4x4
Citat:
Yes, Mrky u pravu si na glavnom motoru i pomočnim motorima (generatorima ) itd...upotrbljavaju se takozvani : Exhaust pipe expansion bellow ili expansion joints. Isključivo služi za apsorbiranje vibracija čitavog ispušnog sistema. Ipak ti nebi preporučio ič na tu skupu investiciju. Neka mi oprosti taj meštar, vjerovatno on nikad u životu nije čuja za varenje argonom, plazmom, laserom...vjerovatno je starog zabetoniranog kova... Ono šta bi ti preporučija ideš kod kojeg lokalca koji radi ispuhe i sigurno ima rješenje za takav problem i mislim ne tako skupo...
slika
U principu su relativno dobri materijali ili slitine različitih metala odabrane za izradu ovakvih stvarčica ali i koštaju..
E kud ode Dražene, brodski kompenzatori su druga priča mada je isti princip, a oni se obično od inoxa rade i veeeliki su, ovo za aute ti je promjera do max 100mm, zajebancija naspram toga. Za aute su zato izmislili ove pletene cjevčice. Ajd sretan mi put ;)


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: ned pro 02, 2007 6:21 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: uto svi 22, 2007 11:43 am
Postovi: 1642
Vozi: 850
Lokacija: Split
Evo fotke - ovo je najbolje što se moglo snimiti odozgo, bez kanala.

slika

Kao što se vidi (zaokruženo crvenim), meštar je dvije originalne harmonike zamijenio onim pletenim cijevima. Dakle ipak nije neznalica kao što smo mislili, ali to svejedno zvoni. :(

_________________
You buy a BMW when you want to be somebody.
You buy a Mercedes when you are somebody.
You buy a Volvo when you don't care.


Vrh
   
 Naslov:
PostPostano: pon pro 03, 2007 10:04 am 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sub tra 14, 2007 10:04 pm
Postovi: 2535
Vozi: Mazdu 4x4
ako je napravio kak spada nesmije zvoniti, moguće da je stavio predebele, preduge, da negdje dodiruje nešto ili da ti se još odvalila kakva pregrada po loncima ili katalizatoru ako ga imaš, a moguće je da ti je i nosač motora oslabio. Uživaj, ja samo svoje vibracije smirivao mjesec dana, mjenjao katalizator, nisam ni sumnjao u te dvije cjevi, kod mene su bile pletene kad sam uzeo auto, i na kraju mi je meštar promjenio obje i vibracija nestala.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 15 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan