Sada je: sri tra 17, 2024 12:59 am.

Vremenska zona: UTC+02:00


Pravila foruma


OTVARANJE NOVIH TEMA- molimo vas da prilikom otvaranja novih tema u naslovu koristite slijedeće: tip motora,godište, kratak opis problema ( Npr. 940 2.0 91g, čudan zvuk motora )



Započni novu temu  Odgovori  [ 211 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 ... 15 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: čet tra 02, 2009 7:45 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 7:47 pm
Postovi: 4486
Vozi: 740 GL ,1989......S90 3.0 24v
Lokacija: Donja Bistra
Kaj se tiće stavljanja u N na semaforima i slično ja to rijetko kada radim ,ne zbog toga jer mislim da je to dobro ili loše za getribu nego je to kod mene čista navika. Dok sam vozio auto s ručnim mjenjačem isto tako sam ga rijetko stavljao u ler i zbog toga me i dan danas živcira kad stojim iza nekog na semaforu ,upali se zeleno a ja onda moram čekat da ovaj ispred mene iz lera prebaci u brzinu (naravno uvijek pacijenti čekaju da se upali zeleno ,nedaj bože da se to obavi na žutom :x ,čast izuzecima :clap: ) i onda krene ,dok ja iza njega spreman ko zapeta puška :D .

Btw. evo šta piše u owner`s manualu:

P - Park :This position locks the rear wheels and the transimission whether or not the engine is running.Never alight from the car when the engine is running.If by mistake the gear selector is moved from P the car may start moving. The car must be at a complete standstill before selecting P.Use this position when parked but apply the parking brake as well when parked on an incline.

R - Reverse : The car must be fully stopped before shifting into or out of R

N - Neutral :The transmission is disengaged. Use the parking brake

D - Drive : The normal driving position is indicated by D. Changing up and down between the transmission gears takes place automatic - ally depending on acceleration ,load and road speed.

Lock-up function : Vehicles with automatic transmission have a locking clutch which disengages the torque converter when D is selected and road speed exceeds 75-90 km/h. It reduces engine speed and improves fuel consuption. When accelerating quickly the lock-up effect is very like an additional gear change.

3 - Third (ZF only) : In this position changing uo and down between 1 st,2nd and 3rd takes place automaticalli. But there is no changing up to "D". Position 3 can be used for :Overtaking ,relatively slow highway driving ,driving in towns ,towing caravans/trailers
Never engage position 3 at speeds in excees of 135 km/h

2 - Second : Changing up and down of first two gears occurs automatically. No upshift to 3rd gear occurs. Position 2 can be used for :driving in hilly terrain ,increased engine braking

1 - First : If position 1 is selected when driving at high speeds ,2 is engaged first and 1 when the speed has droped to approx.50 km/h.
Note : No upshift can occur once 1 is engaged.. Use position 1 to select low gear with no changing up. For instance ,when starting down steep gradients.

Kick-down : For automatic shift to a lower gear depress the throttle pedal briskly to its limit. Changing up will occur as the top speed for a particular gear is approached or by releasing the throttle pedal slightly. Kick-down can be used for maximum acceleration or when overtaking

Overdrive : The overdrive can be engaged in 4th gear only. To engage ,depress the push button in the top of the gear lever. Use the overdrive as much as posible at speeds in excees of 75 km/h for good fuel economy.
E sad kaj se tiće overdrive-a i ja sam malo pomješao lončiće jer u manualu kaže da ga imaju samo ručne getribe , a za automatik tom služi Lock-up funkcija.

_________________
15% popusta na servis vašeg omiljenog automobila : 100 kuna
15% popusta pri kupnji rezervnih djelova za vaš omiljeni automobil : 100 kuna
Upoznati nove ljude i prijatelje :Neprocjenjivo




Volvo for Life


Vrh
   
PostPostano: čet tra 02, 2009 8:41 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: čet vel 21, 2008 2:21 am
Postovi: 875
Lokacija: SlBrod
Koliko savjeta, ispast će Volvo problematičan auto.


Vrh
   
PostPostano: čet tra 02, 2009 8:48 pm 
Offline
Avatar

Pridružen/a: ned pro 07, 2008 10:34 pm
Postovi: 86
Lokacija: V.Gorica-Zagreb
jos nesto pametno :lol:
koliko oni trose plina, s obzirom da je sestak i matic od 2 tone od oka bi rekao 15-20L. jel to tu negdje?

_________________
----speed--till--I--bleed----

robert.orsh@gmail.com


Vrh
   
PostPostano: čet tra 02, 2009 10:40 pm 
Offline
član VKH
član VKH
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 7:47 pm
Postovi: 4486
Vozi: 740 GL ,1989......S90 3.0 24v
Lokacija: Donja Bistra
Moj ti troši po gradu (zagreb :doh: ) oko 16-17 litara ,ali i noga mi je malo teža :whistle: . Dobro troši malo više zato kaj je automatik ,ali kaj se tiće težine moja sedmaća s plinskom instalacijom i punom bocom plina (boca 65 lit.) ti je teška točno 1380 kg :shock: :clap: ,pa si ti misli za auto od 5 metri. I da ne zaboravim ,plin nije naštelan kak bi trebalo jer je moja instalacija vulgaris na žgance :lol: , A pošto nemam ni lambde ni katalizatora i to je jedan od razloga zašto toliko troši. Prije nego sam ugradio plin trošio je 11 litara benge.

_________________
15% popusta na servis vašeg omiljenog automobila : 100 kuna
15% popusta pri kupnji rezervnih djelova za vaš omiljeni automobil : 100 kuna
Upoznati nove ljude i prijatelje :Neprocjenjivo




Volvo for Life


Vrh
   
PostPostano: čet tra 02, 2009 10:54 pm 
Offline
Avatar

Pridružen/a: ned pro 07, 2008 10:34 pm
Postovi: 86
Lokacija: V.Gorica-Zagreb
znaci u nekakvom ajmo rec normalnom rezimu ( i meni je noga na gasu poprilicno teska :twisted: ) trebao bi bit nekakav prosjek oko 12-15L plina. to je prihvatljivo
u onom najzescem rezimu moj turbo opasno prelazi 15L benz i ne zelim razmisljat koliko sedmaca trosi dok divljas :oops:

_________________
----speed--till--I--bleed----

robert.orsh@gmail.com


Vrh
   
PostPostano: čet tra 02, 2009 11:38 pm 
Offline

Pridružen/a: uto vel 05, 2008 10:30 am
Postovi: 84
Vozi: 945SE,344GL
Lokacija: Zemun, Srbija
Citat:
Citat:

........ Nivomat se menja i prodaje u paru, i kosta neto oko 1.000 eura za par amortizera..................

sve 5, ali ipak nisu tako skupi, a i konverzija nije nešto jako komplicirana.
Također i konverzija kompletnog motora i getribe ukoliko nevalja nešto s ovom, na 700 volvu je to prilično jednostavno, ubaciš unutra b2xx motor samo tako, skupa s elektro instalacijom i ručnim m47 mjenjačem kojih ima po garažama članova foruma.
ok, ne pratim bas redovno cene. to je IRS sistem nezavisnog vesanja a nekako mi je 760 uvek delovao kao egzotika po pitanju delova jer i za ove obicne se dosta tesko nalaze delovi.

slazem se, i kod 7 i kod 9 se sve moze konvertovati ako se ima izvor svih delova, najbolje neki donor auto.
uz motor i menjac, pri pomenutoj konverziji 760 treba promeniti i kardanski prenos.
sve se moze ali da li se i isplati treba dobro proceniti.

_________________
945 2.3 SE turbo LPG auto AW71L
340GL LPG


Vrh
   
PostPostano: čet tra 02, 2009 11:44 pm 
Offline

Pridružen/a: uto vel 05, 2008 10:30 am
Postovi: 84
Vozi: 945SE,344GL
Lokacija: Zemun, Srbija
Citat:
evo ak budem vidio ekonomiju uzet cu auto. mora bit velik cisto iz potrebe i da moze vuc na kuki bez pardona :twisted:

za vucu je odlican, izvanredno se ponasa barem kada je u pitanju karavan verzija.(iz iskustva)
oko potrosnje goriva, koliko znam sa gotovo istim motorom Renault 25 trosi oko 18-20 litara po gradu a slicno je i 760.
ja bih plina racunao na oko 22-23 litra po gradu, a sve ispod toga smatrao za premiju.
taj V6 je sa relativno niskom kompresijom a to nije bas recept za malu potrosnju.

iako taj PRV6 ne puca od snage (na papiru) ima odlicnu krivu obrtnog momenta pa je bas pogodan za vucu prikolice.
Volvo ne preporucuje prikolicu tezu od 1900kg za vucu, mada znam iz opisa vlasnika Volvoa da se ne buni previse cak i kada povuce reda 2.500kg. (u SAD sa 7/9 Volvoima vuku jahte).

za namenu koju opisujes milsim da je auto kao stvoren bas u kombinaciji sa automatik menjacem.

_________________
945 2.3 SE turbo LPG auto AW71L
340GL LPG


Zadnja izmjena: swedishbrick, dana/u pet tra 03, 2009 12:51 am, ukupno mijenjano 1 put.

Vrh
   
PostPostano: čet tra 02, 2009 11:52 pm 
Offline
Veteran
Veteran
Avatar

Pridružen/a: sub tra 14, 2007 10:04 pm
Postovi: 2535
Vozi: Mazdu 4x4
Baš tako.
prosjek od 12-15 litara....eventualno na 50km s tim motorom. Pusti Dugog, Dugi ima normalnu mašinu a ne ovo zlo.


Vrh
   
PostPostano: pet tra 03, 2009 12:18 am 
Offline

Pridružen/a: uto vel 05, 2008 10:30 am
Postovi: 84
Vozi: 945SE,344GL
Lokacija: Zemun, Srbija
"medjutim, moj point je bio u tome da za razliku od "pravog" overdrajva pod kojim ja podrazumevam dodatni uredjaj koji se elektronski ukljucuje i iskljucuje, i koji je, na neki nacin, zaseban uredjaj u sopstvenom kucistu, spojen sa klasicnim menjacem na odredjeni nacin, ovde imamo automatski menjac - jedno kuciste, koji je u sustini predvidjen da uvek radi 1-2-3-4, osim kada se pritiskom na dugmence i angazovanjem solenoida ne dogodi upravo suprotno - overdrive se iskljuci ako je menjac vec u 4 brzini, tj ne dozvoli se menjacu da ide dalje u 4. ako se vec krenulo sa pritisnutim dugmetom (odnosno ponovnim pritiskom na dugme se oslobadja i prelazi u 4.). Za normalne uslove voznje - bar tako mislim - predvidjeno je da se dugmence ne dira; kad se vuce prikolica itd, pritisne se i vozi u 3, gde je prenosni odnos 1;1 tj nema prenosnog odnosa."
-----------------------------------------

saglasan, nije onaj Laycock uobicajeni overdrive mehanizam kao dodatni produzetak menjaca, no isti je princip rada konstrukciono.
Volvo i za AW i za M41/M46 manuelne savetuje da se iskljuci overdrive mehanizam pri vecim opterecenjima poput vuce prikolice.
mada iz mog iskustva to je vise pravnicka zastitna klauzula nego stvarni potencijalni problem kvara overdrive mehanizma (one gumom oblozene lamele).

"meni licno vise pase ZF menjac koji kada je sve u redu treba da ima savrsen odgovor na rucno menjanje i nekako ga lakse vozim ako treba da se ide nekim brdskim putevima gde dolazi u obzir da se ide u rasponu 2-3 i to lakse kontrolisem nego dugmence na AW menjacu koje znam i slucajno dodirnuti i u principu kod tih promena 2-3 mi uvek trazi pogled na onu strelicu da znam je li locked ili nije... Drugo, mehanizam za promenu brzina (rucica) ZF menjaca je jednostavno savrsen i neunistiv i 'klik' osecaj mi je nekako udobniji nego kod 760 sa AW."
---------------------------
interesantno zapazanje. ja nemam iskustava sa ZF 4HP serijom.
ja pri brdskoj voznji prosto iskljucim OD i to je sve. ne diram rucicu jer ne osecam potrebu posto uglavnom se koristi samo 3.ca brzina. valjda turbo poboljsava odziv motora pa se ne javlja osecaj nedostatka snage.

"evo sad nedavno je pocelo da se cuje nesto relativno neprijatno, neki sustavi - metalni zvuk, iz AW menjaca na 760-ici kada je u P ili N, kada se ubaci u brzinu to prestaje. u voznji nema nikakvih problema, ali to mi pocinje ici na zivce i moracu da se podvucem ispod da oslusnem izbliza (a menjac ima 145.000km, na drugom autu ZF menjac sa 300.000 originalnih km radi jos uvek savrseno, pri cemu ga ja dosta cimam u N - na svakom semaforu, i u rasponu D-3 u gradskim uslovima, iako od svakoga cujem da to ne treba raditi tj. da ce to stetiti menjacu, medjutim neka intuicija mi govori upravo suprotno - zasto bi ga drzao u brzini i na kocnici par minuta na semaforu ako ga mogu iskljuciti - swedishbrick, i ostali, sta vi mislite o ovome: treba li izbacivati automatik iz brzine na semaforima ili ne?"
----------------------------
interesantno, i ja sam nedavno primetio samo na P ili N neko kao blago zujanje i to samo kada se dobro zagreje ulje menjaca a u predelu neposredno na ulazu cevi u hladnjaka menjaca tj deo hladnjaka antifriza namenjen za ATF ulje.
vrlo slabo se cuje, jedva i to bas kada se obrati paznja i samo kada je podignuta hauba.
podseca kao na zvuk neke pumpe.

inace u voznji nema nikakvih problema. nepunih 170.000km

moja pretpostavka je da se ATF ulje nekako pokvarilo, da je postalo "vodenasto" nekako prema onome kada uporedim trag ATF ulja iz menjaca u odnosu na trag ATF ulja iz servo volana.

planiram da zamenim ATF. nece skoditi svakako. (sadasnje ima iza sebe minimum 3 godine koliko je ovaj auto kod mene, a pre toga ne znam kada je tacno menjano)
cisto za info, Volvo original ATF ulje kod Ford-Volvo dilera kosta nekih 18 eura za litar, cena od pre 10tak dana.
kako u AW ide 7,5litara bice to jedno 150 eura trosak zamene ulja, ovo pre svega info kolegi sa 480 modelom da zna sta ga eventualno ocekuje pri upotrebi 760.

ja uglavnom ne diram pri stajanju polugu menjaca. i ja sam cuo da stalna promena N u D moze da steti ali ne znam u cemu.
sto se tice drzanja u brzini pri kracem zaustavljanjem ja ne vidim problem jer kod mene postoji hladnjak ulja menjaca pa ne ocekujem pregrevanje ulja.
sa druge strane primetio sam da ako izbacujem redovno menjac u N, potrosnja goriva se smanji i ceo 1l u gradskoj voznji.
sa druge strane kada je u D uvek sam spreman za kretanje i tih pola sekunde mi cesto znaci da li cu odmah proci raskrsnicu pri skretanju ili cu morati da cekam jos 2 ili 3 minuta da svi prodju iz suprotnog smera da bih mogao da skrenem s obzirom da je trenutno jako gust saobracaj lokalno.

barem meni automat daje prednost pri polasku da odmah povuce i tako iskoristim sto je kolega vozac na zeleno tek poceo da se bavi kvacilom :)

ako se na semaforu ceka duze od recimo 4-5 minuta ja bih izbacio u N, ako se vec zna unapred.
inace ne bih, zato i imam automat da se ne bih bavio menjacem i drzao bih stalno u D.
pogotovu ako je kreni -stani voznja u koloni.

_________________
945 2.3 SE turbo LPG auto AW71L
340GL LPG


Zadnja izmjena: swedishbrick, dana/u pet tra 03, 2009 12:29 am, ukupno mijenjano 1 put.

Vrh
   
PostPostano: pet tra 03, 2009 12:25 am 
Offline

Pridružen/a: uto vel 05, 2008 10:30 am
Postovi: 84
Vozi: 945SE,344GL
Lokacija: Zemun, Srbija
Citat:



E takav mjenjać imam ja i Kako kaže swedishbrick curilo je ulje na tom "bushingu" ,to je meho Nenad popravil i sad ne curi ulje.
Imam taj overdrive ,ali na brzinama većim od 90 km/h kod mene nema neke koristi već motor samo ode u visoke okretaje a brzina se baš i ne povečava.
Znaći moja verzija je s tom lockup funkcijom jer kod mene se osjeti da negdje kod 80 km/h prebaci u tu 5 brzinu.
kod mene je na okruglo 100km/h kada se aktivira lockup.
imam nesto produzeni odnos diferencijala (3.31) posto je B230FK motor pa se menjacki odnosi nesto drugacije osecaju.
voleo bih da se kod mene ranije ukljucuje jer ovako vrlo retko dostignem 100+ km/h u najvecem delu voznje (grad, obican put) pa mi dodje kao i da nemam tu funkciju.

kod mene pri 100km/h motor se vrti sa 2.200 rpm

_________________
945 2.3 SE turbo LPG auto AW71L
340GL LPG


Vrh
   
PostPostano: pet tra 03, 2009 12:43 am 
Offline

Pridružen/a: uto vel 05, 2008 10:30 am
Postovi: 84
Vozi: 945SE,344GL
Lokacija: Zemun, Srbija
Citat:
Moj ti troši po gradu (zagreb :doh: ) oko 16-17 litara ,ali i noga mi je malo teža :whistle: . Dobro troši malo više zato kaj je automatik ,ali kaj se tiće težine moja sedmaća s plinskom instalacijom i punom bocom plina (boca 65 lit.) ti je teška točno 1380 kg :shock: :clap: ,pa si ti misli za auto od 5 metri. I da ne zaboravim ,plin nije naštelan kak bi trebalo jer je moja instalacija vulgaris na žgance :lol: , A pošto nemam ni lambde ni katalizatora i to je jedan od razloga zašto toliko troši. Prije nego sam ugradio plin trošio je 11 litara benge.
ja moj 945 stavio na vagu eto onako cisto da znam, 1.680kg.

940SE je prakticno identican po opremi sa 760 pa je tu negde i masa mislim.

745 koji sam ranije imao je bio oko 1.460 kg na istoj vagi mereno.

dosta razlike 700 vs 900 je u debljini zvucne izolacije, koja nija bas lagana a tu je i rezervoar goriva koji je povecan za 15 litara pa lock (LSD) diferencijal i taj automatik koji je tu negde oko 100kg.
ACC klima sistem isto nije bas lagan...i nakupe se kg tu i tamo.

na svakih 100kg vise mase je oko 1,5 litra vise potrosenog goriva u gradskoj voznji, manje vise.

_________________
945 2.3 SE turbo LPG auto AW71L
340GL LPG


Vrh
   
PostPostano: pet tra 03, 2009 6:15 am 
Offline
.
.
Avatar

Pridružen/a: pet sij 16, 2009 7:09 pm
Postovi: 171
Vozi: volvo 740
Lokacija: Kutina
moj šogor taj auto sa kompijutorski nadziranim-plinom nije skinuo ispod 18litri a to je vožnja ko baba :doh:

_________________
740 2.0-t,1990god................................................


Vrh
   
PostPostano: pet tra 03, 2009 8:53 am 
Offline
Avatar

Pridružen/a: ned pro 07, 2008 10:34 pm
Postovi: 86
Lokacija: V.Gorica-Zagreb
eto ljudi hvala danas i sutra cu ic pregledavat i dogovarat pa vam javim vijesti 8)

_________________
----speed--till--I--bleed----

robert.orsh@gmail.com


Vrh
   
PostPostano: pet tra 03, 2009 10:20 am 
Offline
Avatar

Pridružen/a: uto sij 30, 2007 5:16 pm
Postovi: 131
Lokacija: Ljubljankovac
bravo dečki! super razprava i za mene puno novih i dobrih informacija :clap:

i moja devetica ima manjeg problema sa trzanjem između 1. i 2.... negdje sam uhvatio, da ste pričali o tom trzanju i u menjanju nekih kuglica ili slično. 650.000 možeš mi molim te razjasniti malo više o tomeđ

hvala i pozz... 8)

_________________
when I'm good, I'm good. When I'm bad, I'm better...


Vrh
   
PostPostano: pet tra 03, 2009 12:11 pm 
Offline
.
.
Avatar

Pridružen/a: pon ožu 23, 2009 12:37 pm
Postovi: 238
Lokacija: Den Haag / Holandija
pogledaj ovde (na Engleskom):
http://www.swedishbricks.net/700900FAQ/ ... d%20shifts
pa izaberi: AW-70/71 Hard Shifts

ukratko - razlog tome problemu moze biti istrosena gumena kuglica 15C sa slike na tom postu
tome delu menjaca se moze pristupiti kroz karter menjaca, znaci ne mora se skidati menjac.

bilo koja akcija u smislu skidanja kartera mora se pazljivo pripremiti, pre svega da se radi u dobrim uslovima (ulica - dvoriste nisu dobri uslovi, trebalo bi da je neki zatvoren i cist prostor, mada neko jako cisto betonsko dvoriste moze da prodje), znaci da ima dovoljno prostora za rad i da je sve izuzetno cisto. tona dobrih krpa (da ne otpadaju koncici i slicno) treba da bude uvek pri ruci, kao i (ciste) posude za hvatanje ulja itd. Dalje, plasticne rukavice (tanke, za jednokratnu upotrebu - one koje koriste moleri, dakle kupe se u pakovanju od sto komada, racunaj da ces ih stotine promeniti jer se one tesko mogu skinuti i ponovo koristi, jednostavno se pokidaju i bace kod skidanja..

Mozda nije losa ideja nekako izbaciti sto vise / svo ulje iz tog menjaca pre pocetka te akcije i da se postignu dva cilja: kompletna zamena (flush) ATF ulja sa ciscenjem filtera u karteru menjaca i popravka menjaca zamenom te gumene kuglice: za flush ja bih otkacio cev na izlazu iz hladnjaka za ulje i nakon sto iscuri sto ce iscureti samo od sebe cim se popusti holender (ne bi trebalo puno u tom trenutku; naravno, sve hvatati u odgovarajuce posude), spojio neku cevku koja ce odvoditii ulje iz hladnjaka u posudu (najbolje neka plasticna kanta od ulja, zapravo spremiti bar dve od po 5 lit, oprati malo benzinom prethodno da budu ciste).

Upalio bih motor (zapoceti celu akciju sa toplim motorom, treba ti bar jedan pomocnik, npr cura ili zena :character-daphne: koji moze brzo da odreaguje kada mu se kaze da ugasi motor, i ulje ce (pod pritiskom!) izlaziti u spremljenu posudu. Spremi se na to da moze da ti se dogodi da se otkaci ta improvizovana cevka tj. obezbedi da se to ne dogodi tako sto ces propisno pricvrstiti cevku za izlaz iz hladnjaka za ATF ulje, ako ima neka stara cev od automatika sa istim holenderom, skratiti je i iskoristiti za ovo, odnosno za svaki slucaj da se nesto drugo nepredvidjeno desi treba da je neko pored kontakt brave, tako da moze odmah ugasiti motor ako mu se to kaze. Treba nadzirati celu tu akciju i mislim da bih ja imao spremno i par litara novog ulja da se sipa u menjac analogno tome koliko otprilike (is)curi - mozes to raditi i sa prekidima - paliti - gasiti motor vise puta ako imas problem sa nadziranjem onoga sto ce cureti posto smo rekli da treba zastititi otvor kante da ne prska napolje, u stvari nismo jos bili rekli ali evo: ja bih vodio racuna da ta cevka ide u kantu i prostor izmedju cevke i otvora kante bih ispunio krpom - sto manje nepotrebno curenja/prskanja tog ulja...

Kada bi se moglo zakljuciti da je novo ulje pocelo da stize u nase otpadne kante, prekinuti akciju i spojiti cevi od ulja normalno na hladnjak. (Nisam siguran da bih to radio tek tako bez dolivanja novog ulja, iako sam negde jednom video da se to radi jednostavno dok curi ulje, kada prestane da curi, ugasi se motor. Iako mislim da nista strasno ne bi smelo da se dogodi, posto ce sve da se desava na malom broju obrtaja, mislim da bih radije bacio nekoliko litara ulja nego mislio da li to bas sme ili ne sme bez dolivanja)

Nakon toga, skidanje kartera, tj prvo cevi za dolivanje i samog kartera (mozes ocekivati da dole nema saraf za ispustanje ulja na karteru, ako ima, naravno, ispustiti ulje iz kartera u neki poveci pleh (racunaj min 4 lit da moze lepo da prihvati a da se ne prosipa kod manipulacije kada ga treba skloniti itd.... ) To ulje posle treba pregledati i videti koliko je prljavo, ima li kakvih opiljaka itd. Skinuti karter i skinuti filter za ulje. Za filter za ulje imati spreman sa strane jos jedan plehcic u koji ce se staviti i pregledati sta ce iz njega jos tu da iscuri. Imati sa strane treci plehcic u kome ce se filter za ulje prati benzinom.

Imati cetvrti plehcic i staklene tegle u koje ce se stavljati srafovi kada pocne skidanje poklopca onoga sto na onom sajtu zovu 'valve body', gde se nalazi pomenuta kuglica. Poklopac staviti u plehcic, sve paziti da se ne zaprasi ili isprlja.. Zrnce peska udje unutra u toku skidanja - namestanja = problem...

Iako je moguce, ipak racunati na to da se posao nece zavrsiti istog dana cak i ako se imaju svi delovi tj. kuglica i dihtunzi... Ako se prekida posao, biti siguran da nece ulaziti prasina/prljavstina gde ne treba tj unutar menjaca kroz otvoreni karter (mozda je najbolje provizorno vratiti karter, moze se koristiti alu-folija za zastitu itd).

Pre pocetka bilo kakvih radova - dobro oprati sve pristupacne povrsine menjaca, posebno oko ivice kartera itd. Za to se moze koristiti neka stara flasa od nekog sredstva za pranje prozora sa sprejom, u koju ce se sipati benzin i sprejisati uz ciscenje kistovima (kupiti u knjizari neke kineske kistove za osnovnu skolu, sasvim su dobri..., da sirina cetkice bude oko 2 cm, mozda spremiti i neki koji ce biti malo pod uglom, kao za bojenje radijatora da se moze sto bolje prici povrsinama koje su blizu karoserije itd.). Trebalo bi da te flasice od sredstava za pranje prozora mogu da traju bar jedan dan, ako se odmah raspadnu tj prestane da radi sprej, promeniti tip flasice... itd Ako je motor bas ekstremno prljav i zapusten, pre tog sprejisanja izgrebati nekim improvizovanim drvenim grebalicama naslage itd...

Ispod motora/menjaca kod ovog pranja staviti kartone od nekih starih kutija da upijaju ono sto ce se slivati odozgo - tako se nece napraviti problem ispod auta, i lako ce se baciti ti kartoni kad se zavrsi. To sto ce se slivati odozgo - nece ga biti mnogo - sa samo jednom litrom benzina na ovaj nacin moze se uraditi jako mnogo, samo treba strpljenja, vremena i puno krpa - ovo se nece moci uraditi za desetak minuta... mozda cak i par dana traje ceo ovaj pripremni proces.... :techie-hourglass: ali ce se na kraju isplatiti. Naravno, izbegavati pusenje u blizini :teasing-smokingcrack: :naughty: i obezbediti provetravanje....

opet ispade dugacko.... dakle rekap: dobri uslovi za rad, detaljno pranje, odozgo na dole, spisak svega sto ce ti trebati sa kucicama za cekiranje - ako ti zatreba nesto u sred rada, a ne budes ga imao, jako ces se iznervirati :angry-jumpinganger: , ili ces lako napraviti neku stetu..., izbacivanje starog ulja na hladnjaku za ATF ulje, skidanje kartera menjaca, skidanje filtera i poklopca valve body, pranje delova, zamena kuglice, vracanje svega. Paziti da se ne sipa ulja vise nego sto treba - nema potrebe da se zezas posle sa vadjenjem viska ulja, a moze doci i do ozbiljnih kvarova ako je nivo ulja veci nego sto treba.

Kod manipulacije sa samom kuglicom vodi racuna da se ne izgubi neka opruga ili vec na sta ce se naici unutra i da ce se znati posle sve vratiti kako je bilo... gumene delove (moguce naici na kojekakve gumice i slicno) po mogucnosti zameniti. Obezbediti odlicno osvetljenje, imati pri ruci dobar digitalni fotoaprat koji moze raditi snimke iz bliza, iskljuciti blic pri tome itd... ili bar teku da se nacrta - zapise sta treba u toku rada...

====

Ja sam nesto slicno jednom radio na menjacu Volva 265 koji sam kupio kao neispravan - unutra je bilo sipano hipoidno ili ko zna kakvo ulje, i to sto je blo unutra nije se dalo opisati - gusto, smrdljivo, odvratno. Nakon malo zezanja i pranja menjac je proradio bez ikakvih problema, cak sam neke dihtunge pravio od najobicnijeg papira jer nisam mogao naci originalne tada, i sve je to lepo radilo. Ako ces to raditi, nemoj stedeti na pravljenu fotki iako je to ponekad strasno zeznuto i zahteva vreme...


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 211 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 ... 15 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan